Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Kącik ZUS

23.06.2015 00:00 QLA

Beata Kopczyńska - rzecznik prasowy, Oddziału ZUS w Rybniku

W ubiegłym roku przeszłam na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego 60 lat i 6 miesięcy. Przy ustalania kapitału początkowego został mi uwzględniony okres urlopu bezpłatnego, udzielony z tytułu opieki nad małymi dziećmi. Czy w związku ze zmianami w ustawie emerytalnej, które weszły w życie od 1 maja br., mogę złożyć wniosek o przeliczenie kapitału początkowego?

 

Tak. Zgodnie z dodaniem do ustawy emerytalnej przepisu art. 174 ust. 2a przypadające przed dniem 1.01.1999r. okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy – z powodu opieki nad dzieckiem: w wieku do lat 4 – w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie – bez względu na liczbę dzieci – do 6 lat, na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny – dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko, przy ustalaniu kapitału początkowego uwzględniane będą po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok tych okresów (z uwzględnieniem pełnych miesięcy), a nie tak jak do tej pory po 0,7%.

 

W 2007r. po ukończeniu wieku 65 lat roku została mi przyznana emerytura. Mój wskaźnik wysokości podstawy wymiaru był bardzo wysoki i wnosił 362 %, jednak zgodnie z przepisami został mi ograniczony i przyjęty o wartości 250%. Przez kolejne 2 lata dorabiałem jeszcze do emerytury, lecz moje zarobki były znacznie niższe i ZUS nie przeliczył mi podstawy wymiaru świadczenia z uwagi na to, że wskaźnik był niższy od poprzedniego.  Czy zgodnie ze zmianą ustawy mogę ponownie złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia?

 

Tak. Wprowadzony do ustawy emerytalnej art. 110a umożliwia ponowne ustalenie emerytury ( od przeliczonej podstawy jej wymiaru ) na wyraźnie sprecyzowany wniosek emeryta, który do przeliczenia podstawy wymiaru emerytury wskazał wynagrodzenia przypadające  w całości lub w części po przyznaniu emerytury i na podstawie wskazanych wynagrodzeń udowodnił, że nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru  jest wyższy niż 250%.

  • Numer: 25 (1206)
  • Data wydania: 23.06.15
Czytaj e-gazetę