Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Jak ustrzec się przed nowotworem

26.05.2015 00:00 red

Co powoduje powstanie nowotworów, co zrobić, żeby uniknąć czynników ryzyka, jak można wcześniej, przed wystąpieniem objawów wykryć nowotwór, jakie są objawy, które jednoznacznie wskazują, że diagnostyka w kierunku choroby nowotworowej jest konieczna – na swym wykładzie słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku tłumaczyła dr n. med. Agnieszka Boratyn-Nowicka ordynator oddziału onkologii klinicznej w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Czy możemy się ustrzec przed chorobą nowotworową? – pytanie to stało się głównym tematem prezentacji specjalistki onkologii klinicznej. – Onkologia to normalna dziedzina medycyny, a choroba nowotworowa, to choroba taka, jak każda inna. Niestety, w naszej świadomości, rak równa się wyrokowi. To absolutnie nieprawda. Chociaż choroby nowotworowe są bardzo częste, choruje na nie jedna trzecia populacji Polaków, a jedna czwarta umiera z ich powodu – tłumaczyła. O sukcesie w leczeniu decydują natomiast nie tylko fantastyczne pigułki czy zaawansowane technologicznie aparaty do naświetlania, ale również współpraca pomiędzy tymi, którzy rozpoznają chorobę, a tymi którzy ją leczą.

– W Polsce umieramy najczęściej na choroby układu krążenia, ale doganiają je choroby nowotworowe, które są na drugim miejscu. Z ich powodu umiera jedna czwarta mężczyzn po 45. roku życia, dla kobiet najbardziej trudny jest okres pomiędzy 45. a 65. rokiem życia, kiedy to połowa odchodzących kobiet, umiera z powodu chorób nowotworowych – przypomniała pani doktor. Najczęstszymi nowotworami są: rak płuca, nowotwory gruczołu krokowego i jelita grubego u mężczyzn, a u kobiet – rak piersi, rak jelita grubego, którego dogania rak płuca.

Co zrobić, by zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na choroby nowotworowe?

W 90 proc. przez całe życie pracujemy na to, na co będziemy chorować. Przyczyną jednej trzeciej wszystkich zachorowań jest dym tytoniowy. Szkodliwe jest nie tylko czynne, ale również bierne palenie, czyli przebywanie w otoczeniu palaczy (stanowi 60 proc. toksyczności palenia czynnego). Jedną trzecią stanowi styl życia, w tym nawyki żywieniowe oraz brak aktywności ruchowej, a jedna trzecia to nierozpoznane i niewyleczone przewlekłe infekcje. Poza tym groźne jest promieniowanie jonizujące (promieniowanie ultrafioletowe), stężony alkohol, szeroko pojęte zanieczyszczenie – czynniki ryzyka zawodowego.

Tylko od 5 do 10 proc. nowotworów warunkowanych jest genetycznie. Kiedy domagać się, aby lekarz wydał skierowanie na badania genetyczne? Wtedy, gdy kobieta zachoruje przed 40. rokiem życia na raka piersi lub jajnika, kiedy w rodzinie są przypadki zachorowania na raka piersi lub jajnika, kiedy u danej osoby występują różne nowotwory, kiedy występuje rak piersi w obu piersiach, kiedy rak piersi występuje u mężczyzny, kiedy osoba ma pochodzenie żydowskie i kiedy potwierdzona jest obecność mutacji u któregoś z członków rodziny.

(ewa)


Na świecie na raka choruje 14 mln ludzi, a umiera 8,5 mln rocznie. W ciągu 15 kolejnych lat prognozuje się podwojenie tych liczb. W Polsce choruje 160 tys. a umiera 92 tys. osób w ciągu roku. Rocznie z chorobą nowotworową żyje ok. 350 tys. ludzi, a za trzy lata liczba ta może wzrosnąć do 450 tys. Polaków.

  • Numer: 21 (1202)
  • Data wydania: 26.05.15
Czytaj e-gazetę