Dlaczego woda zdrożała aż tak bardzo?
Krzyżanowice. Po analizie kosztów funkcjonowania gminnego przedsiębiorstwa wodociągów, czyli spółki Górna Odra, jej prezes Krzysztof Błaszczak zawnioskował o podwyżkę taryf za zaopatrzenie w wodę.
Sprawą zajęli się radni i wójt podczas przedostatniej sesji rady gminy. Od początku było wiadomo, że temat może być trudny gdyż podwyżki zaplanowano znaczne.
Wójt Grzegorz Utracki od początku bronił nowych taryf i przekonywał do nich radnych. – Waszym obowiązkiem jest je przyjąć. To minimum z minimum i nie ma innego wyjścia. Podwyżka wynika z amortyzacji – powiedział. Wójt sprecyzował, że każda inwestycja, którą przeprowadziły wodociągi podnosi ich majątek i w rezultacie amortyzacji wymaga większych nakładów. Część z inwestycji zostało natomiast zleconych przez radę gminy, co miało być argumentem na rzecz przyjęcia nowych stawek.
Radny Andrzej Lipiec przedstawił negatywną opinię komisji gospodarczej na temat projektu uchwały o nowych taryfach. Oznaczało to, że radni z komisji są przeciwni podwyżce.
Według prognozy prezesa Baszczaka średni wzrost opłat za wodę ponoszonych przez statystyczną rodzinę wyniesie 7 zł. Radny Marian Lasak przypomniał, że samorząd powstrzymywał się z podwyżkami za wodę w ostatnich latach i kiedyś musiał nastąpić ten moment. Tym bardziej, że Górna Odra ciągle inwestuje. – Czy więc po każdej inwestycji musimy się spodziewać podwyżki? – kontrował radny Adam Machowski. Prezes Baszczak uspokoił, że w nowych taryfach została uwzględniona największa z nadchodzących inwestycji – w stację uzdatniania wody.
Przewodniczący rady Brunon Chrzibek dziwił się natomiast, że wiedząc o nadchodzących inwestycjach, w poprzednich latach nie wnioskowano o podwyżki. Byłyby one wówczas mniej drastyczne. Okazało się, że ostatnia podwyżka taryf miała miejsce w 2013 r. Z kolei na początku 2014 roku, kiedy ustala się stawki, nie było wiedzy na temat kosztów inwestycji.
W głosowaniu nad uchwałą z nowymi taryfami głosy za oddało 9 radnych, sześciu wstrzymało się od głosu. Nowe taryfy obowiązują od początku kwietnia do końca marca 2016 r. i do tego czasu nie można ich zmienić.
(woj)
Porównanie wysokości cen i stawek opłat za dostarczoną wodę:
Obecnie
Cena za dostarczoną wodę: 3,52 zł/m3
Stawka opłaty abonamentowej: 6,48 zł/odbiorca/miesiąc
Do 1 kwietnia
Cena za dostarczoną wodę: 2,98 zł/m3
Stawka opłaty abonamentowej: 4,86 zł/odbiorca/miesiąc
*ceny podane brutto, z podatkiem VAT
Najnowsze komentarze