środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Ponad 42 mld euro dla polskich rolników

10.03.2015 00:00 red

Płatności unijne o jakie rolnik może ubiegać się w 2015 r. w ramach nowego PROW, były najważniejszym tematem spotkania, dotyczącego nowego systemu wsparcia bezpośredniego na lata 2014–2020.

Na Zamku Piastowskim w Raciborzu, z inicjatywy Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Raciborzu oraz Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Raciborzu z rolnikami spotkali się przedstawiciele organizacji rolniczych, którzy zachęcali do przemyślanego korzystania z dopłat w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

– W powiecie raciborskim dopłat bezpośrednich, co roku wypłacamy powyżej 30 mln zł, dodatkowo do rolników trafiają środki z innych programów, finansowanych przez oddział regionalny, co widać gołym okiem na naszych polach i na drogach, w postaci nowoczesnego sprzętu, a także małych zakładów produkcyjnych, które z kolei dają miejsca pracy – przypomniał otwierający spotkanie kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Raciborzu Henryk Panek.

– W nowej perspektywie finansowej łącznie fundusze unijne i krajowe na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich na lata 2014–2020 wyniosą 42,4 mld euro i będą wyższe w stosunku do poprzedniego rozdania o 3,2 mld euro – wyjaśnił zastępca przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego i dyrektor Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Katowicach Stanisław Gmitruk.

Na spotkaniu rozważano przede wszystkim pierwszy filar wspólnej polityki rolnej, czyli płatności bezpośrednie do gruntów rolnych. Środków na ten cel jest o prawie 2 mld euro więcej niż w poprzednim okresie. Jednak, jak zauważył dyrektor Stanisław Gmitruk będzie trudniej je pozyskać.

– Nie należy się przejmować, jeśli ktoś czegoś nie rozumie. W przeszłości też były sprawy niełatwe w rozpatrywaniu, pomimo tego program został zrealizowany, a pieniądze w pełni wydatkowane na pomoc finansową – uspokajał rolników.

Przypomniał też o terminach składania wniosków o środki pomocowe. Przyjmowanie ich potrwa od 16 marca do 15 maja i dodatkowo 25 dni kalendarzowych dla spóźnialskich. Zachęcał w miarę możliwości do wcześniejszego złożenia oraz przemyślanych decyzji. Pomocna w ich podejmowaniu może być dostępna również na stronach internetowych broszura „Program rozwoju obszarów wiejskich 2014–2020”, w której znajdują się podstawowe informacje dla rolników.

(ewa)

  • Numer: 10 (1191)
  • Data wydania: 10.03.15
Czytaj e-gazetę