środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Kącik ZUS

03.03.2015 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Jestem emerytem, ale nadal pracuję. Czy mogę złożyć wniosek o przekazanie wstrzymanej emerytury po ustaniu zatrudnienia, na przykład pod koniec tego roku?

Jeżeli została Panu przyznana emerytura przed 1 stycznia 2011 r., o odwieszenie wypłaty świadczenia może Pan złożyć wniosek bez rozwiązywania stosunku pracy. Jeżeli po 1 stycznia 2011 r., wówczas w celu podjęcia wypłaty musi być bezwzględnie rozwiązany stosunek pracy. Warto dodać, że jeżeli nie osiągnął Pan powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego, a podjąłby Pan wypłatę emerytury i ponownie nawiązał stosunek pracy, to uzyskany przychód podlegałby rozliczeniu zawieszalności. Na zawieszenie prawa do świadczeń lub ich zmniejszenie wpływa przychód osiągany z tytułu działalności podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.

Jeżeli z zawiadomienia o wysokości przychodu wynika, że nie przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, Oddział wypłaca pełne świadczenie. Jeśli zaś przychód przekracza 70 proc., ale nie jest wyższy niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, Oddział wydaje decyzję o zmniejszeniu wynagrodzenia. Przy przekroczeniu 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia prawo do wypłaty świadczenia zostaje zawieszone.

Pod koniec zeszłego roku byłem badany przez komisję lekarską ZUS, która ustaliła pewien procent uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem przy pracy. Z decyzji wynika, iż na tej podstawie przysługuje mi jednorazowe odszkodowanie. W jaki sposób ustala się wysokość tego jednorazowego odszkodowania?

Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Po zakończonym leczeniu i rehabilitacji ubezpieczonego, lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS dokonuje oceny stopnia uszczerbku oraz jego związku z zaistniałym zdarzeniem. Jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Do ustalenia wysokości odszkodowania przyjmowane jest przeciętne wynagrodzenie obowiązujące w dniu wydania przez ZUS decyzji. Wysokość kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej obowiązujących w okresie od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. ogłoszona została obwieszczeniem MPiPS. Od 1 kwietnia 2014 r. za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 730 zł.

  • Numer: 9 (1190)
  • Data wydania: 03.03.15
Czytaj e-gazetę