środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Raport - PW: Krowiarki są najstarsze

03.03.2015 00:00 red

Z jakiego okresu pochodzą najstarsze ślady istnienia człowieka na terenie gminy? Na który rok datuje się najstarsze wzmianki o Pietrowicach?

Choć trudno to sobie wyobrazić, najstarsze ślady osadnictwa na terenie gminy Pietrowice Wielkie pochodzą sprzed 150 000 lat. Trzeba było upływu dziesiątków tysięcy lat, aby prymitywne koczownicze plemiona, nauczywszy się uprawy ziemi i hodowli zwierząt, przestały prowadzić wędrowny tryb życia i osiadły na stałe. Ślady takiego trwałego osadnictwa na terenie gminy Pietrowice Wielkie datuje się na 5 000 lat. Wędrówki ludów, które zdruzgotały Imperium Rzymskie, nie ominęły terenów późniejszych Pietrowic Wielkich – osiedlali się tu germańscy Wandalowie, Goci i Gepidowie, osiedlali się tu Słowianie...

Pierwsza piśmienna wzmianka o miejscowości na terenie dzisiejszej gminy Pietrowice Wielkie dotyczy Krowiarek – pochodzi z 1223 roku, kiedy mieszkańcy Krowiarek zobowiązani byli do uiszczania dziesięciny klasztorowi Norbertanek w Rybniku. Z kolei pierwsza wzmianka o Pietrowicach Wielkich, a konkretnie o tutejszym kościele pochodzi z 1267 roku, kiedy to biskup Brunon von Schaumburg-Holstein ufundował budowę kościoła.

Dziś Pietrowice Wielkie zamieszkuje około 7 tysięcy osób. Dokładne dane dotyczą spisu powszechnego z 2011 roku, kiedy to w gminie zamieszkiwało dokładnie 6 971 osób, przy czym więcej było kobiet – 3641 – niż mężczyzny – 3330. Biorąc pod uwagę powierzchnię gminy – 68,07 km2 – gęstość zaludnienia wynosi tutaj około 102 na km2, czyli ponad trzykrotnie mniej niż wynosi średnia dla województwa śląskiego. Wynika to przede wszystkim z wiejskiego charakteru gminy, który jednak w ostatnich latach zmienia się – mało która wiejska gmina w Polsce może poszczycić się przyciągnięciem na swój teren inwestycji pokroju tych zrealizowanych przez Eko Okna.

Odważnie patrząc w przyszłość, mieszkańcy gminy nie zapominają o tradycji. W organizowanych tutaj co roku wielkanocnych procesjach konnych bierze udział około 150 jeźdźców.

(ż)

  • Numer: 9 (1190)
  • Data wydania: 03.03.15
Czytaj e-gazetę