Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Symbole Światowych Dni Młodzieży w Raciborzu

20.01.2015 00:00 red

ks. Jan Szywalski przedstawia

Na progu nowego roku przez dwa dni przebywały w Raciborzu symbole Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikona Matki Bożej. Były w kilku naszych kościołach zanim zostały przekazane Archidiecezji Katowickiej

Krzyż jest darem Ojca św. Jana Pawła II, który w 1984 r. na zakończeniu roku jubileuszowego męki i zmartwychwstania Chrystusa przekazał go młodzieży z poleceniem: „Nieście go całej ludzkości jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”. Te wzniosłe słowa widnieją na tabliczce przytwierdzonej do krzyża. Tenże krzyż jest obecny na każdych Światowych Dniach Młodzieży, a po ich zakończeniu zostaje przekazywany do kraju, który organizuje następne spotkanie. Od roku 2003 krzyżowi towarzyszy ikona Matki Bożej.

Rozpoczęty rok 2015 będzie dla Kościoła w Polsce czasem przygotowania na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. Wprawdzie to jeszcze ponad rok czasu, bo spotkanie młodzieży odbędzie się w Krakowie dopiero w lipcu 2016 r., ale tak wielkie wydarzenie musi wyprzedzić solidne przygotowanie. Dni Młodzieży mają być przede wszystkim przeżyciem duchowym i religijnym. Cała organizacja logistyczna – a więc przyjęcie wielkiego tłumu ok. miliona gości, wybranie placu spotkania, problem finansowania imprezy – stoją w cieniu właściwego celu: ewangelizacji młodego pokolenia i przeżycia przez nie duchowego zrywu.  Światowe Dni Młodzieży mogą i winny stać się potężnym wyznaniem wiary naszego narodu. Nasz kraj będzie gospodarzem i przewodniczy temu światowemu spotkaniu, więc Polacy winni swym żarem wiary zapalać tych, którzy do nas przybędą. Już teraz trzeba nastawić nasze dusze na odbiór treści, które te wielkie dni będą ze sobą niosły. Najzacniejszym gościem tych dni ma być papież Franciszek.

Wędrówka symboli Światowych Dni  – krzyża i ikony Matki Boskiej –  są związane właśnie z tym przygotowaniem na te wielkie dni młodzieży w Krakowie.

W Brazylii, gdy na zakończenie dni młodzieży, ogłoszono, że za trzy lata dni młodzieży odbędą się w Krakowie, krzyż i obraz Matki Bożej zostały oddane w ręce młodych Polaków. Odwiedzały przez ostatnie kilka miesięcy kraje wschodniej Europy, a dnia 14 grudnia zostały na Biskupiej Kopie koło Prudnika przekazane przez Czechów Polakom. Trafiły więc najpierw do naszej diecezji opolskiej, aby stąd rozpocząć wędrówkę po całej Polsce, aż do czasu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W Raciborzu były wpierw przed Bożym Narodzeniem: 17 grudnia 2014 r. Stały wtedy przed młodzieżą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa podczas adwentowych rekolekcji. Z podobnym zadaniem odwiedzały  następnie inne miasta opolskiej diecezji.

2 stycznia 2015 r. symbole wróciły jeszcze raz do naszego miasta. Przyjęło je kilka parafii, a 3 stycznia w farnym kościele żegnały się z diecezją opolską, by od parafii św. Mateusza i Macieja w Brzeziu rozpocząć ewangelizacyjną wędrówkę po Archidiecezji Katowickiej.

Na pożegnalnym nabożeństwie był obecny ks. biskup Rudolf Pierskała. Streścił posłanie symboli do młodzieży w trzech słowach: zobacz, dotknij i idź! A więc przyjdź, zobacz, posłuchaj czym jest wiara w Chrystusa, dotknij nadprzyrodzonej rzeczywistości, a potem idź: daj świadectwo, napełnij wiarą swe życie! Ks. Łukasz Knieć, duszpasterz młodzieżowy, żegnał na końcu krzyż: – Żal się rozstać! – mówił – Prosimy Cię Chryste, Ty także zobacz nas, borykających się z tyloma problemami, dotknij nas i uzdrów, idź przed nami i prowadź, byśmy nie błądzili!

Symbole Światowych dni, krzyż i ikona Matki Bożej, zostały następnie przeniesione do przygotowanej furgonetki i na granicy dzielnicy Brzezie przekazane młodzieży i duchowieństwu katowickiej diecezji

  • Numer: 3 (1184)
  • Data wydania: 20.01.15
Czytaj e-gazetę