Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Jaka jest aktualna wysokość składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą?
Marcin Z.
Wysokość składki zdrowotnej na rok 2015 nie jest jeszcze znana. Zostanie ona obliczona i podana do wiadomości niezwłocznie po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku za czwarty kwartał 2014 r. Co ważne, 75 proc. tej właśnie kwoty będzie stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i od tej podstawy zostanie obliczona sama składka zdrowotna na 2015 r. (wynosi 9 proc. podstawy wymiaru).
Wynika to z ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr164,poz.1027,zpóźn.zm.)
Składka zdrowotna obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.
Czy jest określony wzór wniosku, jaki należy złożyć o wypłatę zawieszonych emerytur? Chciałbym jeszcze wiedzieć, do kiedy muszę złożyć wniosek o wyrównanie zawieszonej emerytury?
Stały Czytelnik
W ustawie nie ma określonego wzoru. Ale złożony dokument musi zawierać kilka obowiązkowych elementów: imię i nazwisko, datę urodzenia wnioskodawcy, jego numer PESEL, adres zamieszkania i numer emerytury. Wniosek musi być podpisany przez osobę ubiegającą się o wypłatę zawieszonej emeryturę i określać, czego dotyczy, a więc wypłaty emerytury zawieszonej w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. wraz z odsetkami. Emeryci, którzy do 21 listopada 2012 r. nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni) do wniosku muszą dołączyć zaświadczenie pracodawcy o wysokości przychodów uzyskanych w okresie, za który przysługuje wypłata zawieszonej emerytury (w układzie miesięcznym).
Osoba, której ZUS wstrzymał wypłatę świadczenia może wystąpić o wypłatę zaległości w dogodnym terminie. Ustawodawca zostawił swobodę wyboru terminu na złożenie wniosku.
Prawo do otrzymania zawieszonej wypłaty mają tylko ci zainteresowani, którzy spełnią łącznie dwa warunki: po pierwsze - emeryt nabył prawo do tego świadczenia przed 1 stycznia 2011 r., po drugie - aby prawo do emerytury zostało zawieszone od 1 października 2011 r. w związku z kontynuowaniem zatrudnienia bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy.
Jeżeli ZUS otrzyma taki wniosek, to w ciągu sześćdziesięciu dni (od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji) wyda odpowiednią decyzję.
Najnowsze komentarze