Do debaty trzeba dwojga
Nieudana próba konfrontacji poglądów na gospodarkę dwojga kandydatów na prezydenta Raciborza. W hotelu Racibor mieli spotkać się Mirosław Lenk i Anna Ronin. On przyszedł, ona – odmówiła zaproszenia. Spotkanie kończyło się w gorącej atmosferze.
Raciborska Izba Gospodarcza przedstawia się jako grono apolityczne, ale znaczące w mieście, bo firmy tu zrzeszone dają pracę 60% populacji Raciborza. Wynik I tury wyborów prezydenckich zaskoczył lokalny biznes i postanowiono, że warto poznać poglądy – zwłaszcza nowej osoby dla samorządu – Anny Ronin. – Różne rzeczy się słyszy. Chcemy wiedzieć kogo ta pani reprezentuje – mówił nam Konrad Migocki wiceprezes RIG. Izba wie czego spodziewać się po Mirosławie Lenku, z którym organizuje cyklicznie już Filary (nagrody dla przedsiębiorców) oraz targi OZE. – Ale chcieliśmy skonfrontować jego wizję gospodarczej przyszłości miasta z tą jaką chce wdrażać w życie pani Ronin – wyjaśniał Migocki.
Przedsiębiorcy dogadali się we wtorek, że potrzebna jest prezentacja gospodarczych zamiarów Lenka i Ronin. Aby doprowadzić do debaty prezes Tadeusz Ekiert skontaktował się telefonicznie z kandydatami. Prezydent zgodził się od razu. Anna Ronin poprosiła o czas do namysłu. – Później dzwoniłem jeszcze dwa razy ale pani Ronin powiedziała, że raczej nie przyjdzie – opowiadał T. Ekiert. Izba nie dawała za wygraną i wysłała do kandydatki Katarzynę Kielar z zarządu, dając jej do ręki pisemne zaproszenie na debatę. Ronin przyjęła emisariuszkę RIG na schodach (jak podkreśliła Kielar) i podtrzymała decyzję odmowną. Zaprosiła za to na własną debatę w przyszłym tygodniu. – Każdy ma prawo do własnej polityki wyborczej i wybiera do kogo przychodzi a do kogo nie – skwitował Ekiert.
– Mamy nadzieję, że pani Ronin mimo wszystko się pojawi – mówił przed przystąpieniem do debaty prowadzący całość Konrad Migocki – wiceprezes RIG. Mirosław Lenk, któremu przedsiębiorca oddał głos, zaczął od podkreślenia, że to pierwsze zaproszenie na jakąkolwiek debatę jakie otrzymał. – Zapraszałem rywalkę do dyskusji, ale odpowiedzi nie dostałem – zaznaczył. Lenk wyraził żal, że nie może debatować z konkurentką. – Porównalibyśmy nasze programy. Liczyłem na konfrontację – dodał. Swoje dokonania jako prezydent Raciborza skomentował: „dużo zostało zrobione, państwo to wiedzą, I tura wyborów pokazała, że raciborzanie to doceniają bo ją wygrałem”. Następnie przedstawił kilka planów na nową kadencję w magistracie i oznajmił, że opuszcza salę. – Nie ma pani Ronin, nie ma debaty kandydatów, ale nie z mojej winy – wyjaśnił na odchodne. Zadeklarował otwartość na spotkanie z przedsiębiorcami ale „bez fleszy i kamer”.
Części publiczności (przyszło 110 osób, przedsiębiorcy, samorządowcy i mieszkańcy) zachowanie prezydenta nie spodobało się. Dwie panie znane ze zdjęć wyborczych Anny Ronin krzyczały, że debata jest pułapką. Jan Kusy, nowy radny powiatowy, podniesionym głosem krytykował organizatorów za brak możliwości dyskusji z Mirosławem Lenkiem, kto inny nawiązał do debaty Lenk – Kusy sprzed 8 lat (też nie doszła do skutku choć przyszli ludzie). Szef rady nadzorczej RIG Roman Majnusz wygłosił końcowe oświadczenie. – Jeżeli nie wstawiła się pani Ronin to nie ma sensu kontynuować spotkania. Jest nam przykro, że doszło do tej sytuacji. Środowiska gospodarcze chciały poznać propozycje obu kandydatów na prezydenta Raciborza. Pani Anna Ronin, mimo zapewnień, że stawia na gospodarkę, nie chce przyjść i skonfrontować swoich poglądów z drugim kandydatem. RIG zrzesza przedsiębiorców, którzy dają pracę 60% mieszkańców Raciborza. To smutne, że lekceważy się nasze zaproszenie. Nieobecność Anny Ronin odbieramy jako brak szacunku i zapowiedź braku jakiejkolwiek współpracy z nami w przyszłości. Dziękujemy Mirosławowi Lenkowi za przyjście na naszą debatę – powiedział do zgromadzonych.
(ma.w)
Warunki debaty RIG
• kandydaci mieli się przedstawić
• zaprezentować swoje programy wyborcze w części gospodarczej
• odpowiadać na pytania z sali
• Pytań zadawanych sobie przez kandydatów nie przewidziano
Co przygotował Lenk dla przedsiębiorców?
1. Zlikwiduje Strefę Płatnego Parkowania. Parkować w centrum będzie można na karty zegarowe. Przestrzegania godzin postoju mają pilnować obecni parkingowi.
2. Kupi teren po cukrowni, ma deklarację raciborskiego przedsiębiorcy, który chce zainwestować na tym terenie.
3. Udostępni małym firmom tereny inwestycyjne na obszarze 2,5 ha między Ostrogiem a Płonią gdzie zyskają oni ulgi w podatkach (40% w dochodowym).
4. Nadal będzie oferował ulgi w podatku od nieruchomości dla firm, które wznoszą nowe obiekty i zwiększają zatrudnienie.
5. Utworzy konsultacyjną radę gospodarczą przy prezydencie miasta. RIG też będzie w niej reprezentowany. Będzie w niej miejsce dla firm tam niezrzeszonych.
6. Miasto zbuduje nowe mieszkania na wynajem, z niskim czynszem.
O co chcieli spytać Annę Ronin przedsiębiorcy w oparciu o jej program wyborczy?
1. O planowane przez nią unowocześnienie taboru kolejowego, bo takie kompetencje nie leżą w gestii prezydenta miasta tylko PKP lub Kolei Śląskich.
2. O budowę kolejnych basenów niekoniecznie finansowanych z budżetu miasta, bo aquapark H2Ostróg zaspokaja potrzeby miasta, a są już obiekty PWSZ i ZSOMS.
3. O konkretne pomysły na skuteczne pozyskiwanie inwestorów skoro nie ma wykształcenia w kierunku ekonomicznym i doświadczeń w tym zakresie.
4. Czy jest świadoma, że każdy inwestor będzie liczył na ulgi i lepsze traktowanie niż rodzimi przedsiębiorcy i jak wtedy zachowa się ona wobec nich?
5. Dlaczego zachęca młodych ludzi do zakładania własnych firm choć sama przyznaje, że samodzielna działalność jest trudna, a utrzymanie firmy drogie?
6. Dlaczego mówi o posiadanym poparciu firmy Eko Okna skoro tylko przeprowadziła wstępną rozmowę z jej szefem?
(na podstawie rozmów z Konradem Migockim, Katarzyną Kielar, Marianem Szlapańskim i Romualdem Wyciskiemiem – przedsiębiorcami zrzeszonymi w RIG)
Najnowsze komentarze