Nowe rozdanie w powiecie
Kto ma szansę na worek głosów?
Wybory do rady powiatu raciborskiego – 4 okręgi i 23 mandaty do zdobycia. Najwięcej z Raciborza – 12 w dwóch okręgach i pozostałych 11 w gminach (5 w Kuźni Raciborskiej, Rudniku i Nędzy oraz 6 w Krzyżanowicach, Kornowacu, Krzanowicach i Pietrowicach Wielkich). Kto ma największe szanse spośród 156 kandydatów na 23 miejsca w radzie?
Apetyt na dwa stołki
Okręg nr 1 to m.in.: ścisłe centrum z Rynkiem a także Brzezie, Markowice, Miedonia, Stara Wieś, Płonia.
Tutaj startuje jedyny kandydat, który może zostać w tych wyborach zarówno prezydentem miasta jak i starostą powiatu – Dawid Wacławczyk. Kampania na włodarza Raciborza powinna mu zapewnić mandat w powiecie. Lider RSS Nasze Miasto startuje z PiS, podobnie jak Teresa Frencel, oświatowy związkowiec z bogatym doświadczeniem. Jest też wśród PiS-owców Dominik Konieczny, były wójt Rudnika, a teraz raciborzanin z Brzezia oraz Piotr Ćwik, którego Wacławczyk wymienił jako kandydata na swego zastępcę, gdy wygra wybory na prezydenta Raciborza. To „asy” w talii PiS-u.
Platforma Obywatelska liczy w tym okręgu przede wszystkim na Piotra Olendra – aktualnie członka zarządu powiatu. Większą liczbę głosów może dać tej liście także Piotr Krużołek z SMS i WOPR.
Liderzy SLD Lewica Razem to Józef Kowol rozpoznawalny przez rolników oraz Janusz Gałązka – działacz piłkarski i zapaśniczy.
Od „gwiazd” roi się na liście Razem dla Ziemi Raciborskiej. Jest tu 6 byłych lub obecnych radnych z miasta i powiatu: Lidia Bedryj, Krzysztof Ciszek, Krzysztof Kowalewski, Marek Kurpis, Krystian Niewrzoł i Ryszard Winiarski. Każdy z nich liczy na mandat, mając ku temu podstawy, bo w przeszłości go zdobywał i to nie raz. Gdyby te prognozy się potwierdziły, byłby to nokaut opozycji, bo w okręgu jest 6 mandatów do wzięcia. A na liście jest też lekarz Iwona Olszok, dyrektor SP 1 Beata Stępień i aktywny członek Mniejszości Niemieckiej Waldemar Świerczek, którzy przysporzą liście głosów. Ten zestaw kandydatów, przynajmniej na papierze, wygląda imponująco.
Starosta kontra prawa ręka Piechy
W Raciborzu okręg nr 2 to m.in.: Nowe Zagrody, Studzienna, Sudół, Ocice, osiedle Katowicka i Hetmańskie.
Lista PiS ma tu mocną liderkę Katarzynę Dutkiewicz, byłą radną miejską i asystentkę Bolesława Piechy. Z byłych samorządowców jest Jan Kusy (ma już 72 lata, jeden z najstarszych). Swoją popularność sprawdzą uczący sztuk walki Jacek Ostrowski i kształcąca aktorów Grażyna Tabor. Listę wspomagają żony znanych polityków lokalnych Anna Wacławczyk i Janina Frączek.
Platforma stawia w tym okręgu na Artura Wierzbickiego, który zaliczył już kadencję w powiecie oraz Dariusza Ronina, dotąd z rady miasta. Debiut w polityce zaliczy Agnieszka Busuleanu-Jaksik z MDK.
Na czele listy Sojuszu stanęli Mirosław Szypowski, który był zastępcą prezydenta Osuchowskiego i Józef Pluta – hetman bractwa kurkowego.
Znów najmocniejszą listę mają kadydaci z Razem dla Ziemi Raciborskiej. Jest tu Adam Hajduk starosta raciborski, Marceli Klimanek lekarz i szef komisji zdrowia w obecnej radzie, Jerzy Kwaśny dyrektor OSiR, który był już radnym powiatowym w pierwszej kadencji, Jerzy Parys – rajca miejski z Sudołu i Małgorzata Szczygielska – dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Listę wzmacniają panie z potencjałem – Krystyna Słotwińska (zasiadała już w radzie powiatu) oraz dyrektorki Halina Król (przedszkole przy Słonecznej) i Danuta Skóra (szkoła na Żorskiej). Trudno będzie konkurentom przebić ten zestaw.
Radiowiec i maratończyk
Okręg nr 3 to: Kuźnia Raciborska, Rudnik i Nędza.
Tak jak Wacławczyk chce rządzić Raciborzem, tak Franciszek Marcol – Nędzą, ale startuje z PiS do powiatu. Cztery lata temu był kandydatem opozycji na starostę i przegrał z Hajdukiem. Znalazł się na liście z Janem Deńcą – słynnym maratończykiem z Rudnika.
PO stawia na Władysława Gumieniaka, nestora rady powiatu oraz konferansjera i radiowca z Vanessy Piotra Scholza. Smaczku dodaje obecność Marii Czerwińskiej, dyrektorki zespołu szkół, z którą na pieńku miał w ostatnim czasie F. Marcol. To będzie pojedynek o satysfakcję kogoś z tej pary.
Razem... liczy na Adriana Plurę z Samborowic, byłego urzędnika z powiatowej wierchuszki Norberta Parysa i wicestarostę Andrzeja Chroboczka. Transferem roku jest przeciągnięcie z PiS Henryka Panka szefa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na Ocicach.
Gospodyni idzie z lewa
Okręg nr 4 to Krzyżanowice, Kornowac, Krzanowice i Pietrowice Wielkie.
Trudno o znane nazwiska z PiS-u w tym okręgu, liderem listy jest Szymon Bolik, wychowawca z poprawczaka. Największe szanse na podział mandatów mają tu Platforma z Łukaszem Kocurem na czele oraz ponownie Razem... gdzie wystawiono Brygidę Abrahamczyk, Józefa Stukatora i Adama Wajdę – funkcyjnych rajców tej kadencji. Z Tworkowa do rady może dostać się z listy SLD Krystyna Lamczyk, najsłynniejsza gospodyni z gminy Krzyżanowice. Na liście razem są też znani: Witold Kolowca (bawi publikę na każdej imprezie pietrowickiej), Jacek Pierzchała kierujący szkołą w Krowiarkach i Krystyna Mandrysz, która 8 lat temu znalazła się w radzie powiatu.
(ma.w)
Najnowsze komentarze