Czy opony na zimę powinny być węższe?
Auto na zimę
Radzi Piotr Prusicki z Auto Serwisu Prusicki z Raciborza
Kupujesz opony zimowe i zastanawiasz się, czy postawić na rozmiary podane przez producenta, czy może kupić o rozmiar węższe? Rozmawiamy z Piotrem Prusickim z Auto Serwisu Prusicki z Raciborza o wadach i zaletach węższych opon zimowych.
Jeszcze nie tak dawno temu panował pogląd, że opony zimowe powinny być węższe od tych stosowanych latem. Dziś coraz częściej słychać opinie, że jednak i latem, i zimą powinniśmy stosować ogumienie o takim samym rozmiarze, zalecanym przez producenta. Skąd taka zmiana zdania?
Słów kilka o zaletach
– Opony węższe mają mniejszą powierzchnię styku z nawierzchnią drogi. Dlatego z większą siłą wgryzają się w nawierzchnię, co nabiera szczególnego znaczenia, gdy na drodze leży duża warstwa śniegu. Podczas jazdy po śniegu napotykają na mniejszy opór i łatwiej jest im pokonać taki odcinek drogi – mówi Piotr Prusicki. Takie opony o mniejszej szerokości lepiej radzą sobie również z aquaplaningiem. Podczas pokonywania odcinka z warstwą wody (ale również błota pośniegowego) znacznie szybciej ją odprowadzają, dzięki czemu ryzyko wpadnięcia w poślizg jest nieco mniejsze.
O wadach słów kilka
Można również wymienić kilka argumentów przeciw stosowaniu zimówek o węższym rozmiarze. Mniejsza powierzchnia styku z drogą ma wpływ na wydłużenie drogi hamowania – i tyczy się to różnych warunków – od suchej drogi, poprzez mokrą, aż po zaśnieżoną. Nieco większe kłopoty mogą się pojawić podczas jazdy w zakręcie oraz w przypadku gwałtownego dodawania gazu. Łatwiej też może dojść do zerwania trakcji.
– Stosowanie innego rozmiaru opon niż podaje producent może mieć również wpływ na działanie niektórych systemów bezpieczeństwa, jak chociażby ABS, gdy czujniki wychwytują nieprawidłowe zachowanie się kół i system może się „pogubić” w sytuacji kryzysowej na drodze – przekonuje pan Piotr.
Stosujmy ten sam rozmiar
Tak naprawdę postęp technologiczny, który pojawia się przy produkcji samych samochodów, jak i opon zmienia dziś opinię nt. stosowania zimówek o innym rozmiarze.
Dziś nie ma już potrzeby wymiany opon zimą na węższe. Wręcz przeciwnie, zastosowanie opon o tym samym rozmiarze co letnie niesie za sobą więcej korzyści. – Rozwój mieszanek i bieżniki o jeszcze lepszych parametrach powodują lepsze przystosowanie opon do warunków zimowych, niż kiedyś. Szersze opony gwarantują lepszą precyzję kierowania na mokrej i suchej nawierzchni oraz lepszą trakcję na ubitym śniegu, co jest ważne szczególnie, jeśli mamy auto o większej mocy. Przede wszystkim jednak szersza opona, to krótsza droga hamowania, a tym samym większe bezpieczeństwo kierowcy – tłumaczy Piotr Prusicki.
Ważne warunki pogodowe
W naszych realiach zimą nie mamy przez kilka miesięcy jednakowej pogody – raz mamy obfite opady śniegu, raz duże mrozy, a innym razem temperatury powyżej zera i odwilże.
– Decyzja czy wybrać opony o węższym czy szerszym rozmiarze zależy również od tego, w jakich warunkach zimowych użytkujemy auto. Rzeczywiście, zastosowanie węższych opon będzie pomocne dla zwiększenia trakcji na grubo zaśnieżonej nawierzchni. Z drugiej strony, jeśli producent auta nie zaleca inaczej, pozostanie przy tym samym rozmiarze pozwoli na utrzymanie tej samej powierzchni styku, co w przypadku przeciętnych warunków zimowych panujących w Polsce jest jednak najbardziej optymalnym rozwiązaniem – uważa Piotr Prusicki.
Reasumując, w dzisiejszych czasach, przy zmiennej pogodzie w miesiącach zimowych, przy jeszcze lepszej technologii projektowania i produkcji opon, stosowanie węższego ogumienia trochę mija się z celem. Wyjątkiem mogą być jedynie sytuacje, gdy mieszkamy w terenie, gdzie zima i to taka śnieżna, utrzymuje się przez dłuższy czas, gdzie pługi i piaskarki docierają rzadko bądź wcale.
(as)
Auto Serwis Prusicki
W ofercie opony, tłumiki, bagażniki, akcesoria samochodowe. Serwisujemy również czujniki T.P.M.S.,
Racibórz, ul. Głubczycka 59, tel. 32 418 15 71
Najnowsze komentarze