środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Powiat Raciborski – samorząd może dużo!

28.10.2014 00:00 red

Starostwo Powiatowe w Raciborzu
Plac Stefana Okrzei 4
tel. 32 45 97 300
Fax 32 415 87 36
e-mail: bok@powiatraciborski.pl
www.powiatraciborski.pl

Samorząd Powiatu Raciborskiego zajmuje się sprawami o charakterze ponadgminnym, które bezpośrednio dotyczą mieszkańców aż ośmiu gmin. Są to m.in. zadania z zakresu edukacji publicznej, ochrony zdrowia, transportu, komunikacji i dróg publicznych czy kultury i ochrony zabytków. Wykonują je jednostki organizacyjne powiatu m.in.: starostwo, Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, domy pomocy społecznej czy Powiatowy Zarząd Dróg.

EDUKACJA

Optymalna sieć szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych, atrakcyjna oferta kierunków kształcenia oraz dobra baza edukacyjno-sportowa to podstawowe zadania oświatowe powiatu. W latach 2010 – 2014 na inwestycje w placówkach edukacyjnych wydatkowano prawie 13 mln złotych. 

W pięciu raciborskich szkołach wykonano nowe, wielofunkcyjne boiska ze sztuczną nawierzchnią. Kompleks boisk sportowych wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym działa przy ul. Wileńskiej. Korzysta z niego w głównej mierze młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych oraz Budowlanych i Rzemiosł Różnych. Od 2011 r. uczniowie II LO w Raciborzu wykorzystują boiska – wielofunkcyjne oraz to do siatkówki plażowej. Nowe obiekty powstały także przy raciborskim „Ekonomiku”, Zespole Szkół Specjalnych oraz Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rudach. Ten ostatni w latach 2010 – 2013 doczekał się licznych inwestycji – kompleksowa termomodernizacja obejmująca wykonanie nowej kotłowni czy montaż kolektorów słonecznych, prace remontowe w budynkach internatów oraz wspomniane boisko z syntetyczną nawierzchnią w zadaszonej hali łukowej. Łączny koszt prac wyniósł 3,7 mln złotych, z czego 2,37 mln złotych stanowiły środki zewnętrzne.

Przeprowadzone adaptacje, remonty oraz termomodernizacje budynków przyczyniły się znacznie do poprawy warunków kształcenia i obniżenia kosztów utrzymania obiektów.

Jedną z większych inwestycji zrealizowanych przez powiat była modernizacja krytej pływalni Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, warta ponad 5 mln złotych, oraz pozyskanie funduszy na budowę nowoczesnej hali sportowej.

OPIEKA ZDROWOTNA I SPOŁECZNA

Zadania z zakresu ochrony zdrowia są realizowane w głównej mierze przez Szpital Rejonowy w Raciborzu, którego organem założycielskim i nadzorującym jest Powiat Raciborski, oraz poprzez konsekwentną realizację programów profilaktycznych. Do 2016 roku z bezpłatnych badań przesiewowych mogą korzystać ciężarne mieszkanki powiatu.

W raciborskim szpitalu w grudniu 2012 r. otwarto jeden z najnowocześniejszych w regionie bloków operacyjnych, składający się z czterech sal operacyjnych oraz sali wybudzeń. Wyposażenie obiektu kosztowało ponad 5 mln złotych. Z kolei w marcu 2014 roku pogotowie ratunkowe otrzymało nowoczesny ambulans. Wart blisko 300 tysięcy złotych pojazd zakupiono z dotacji powiatu. W finansowanie specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej włącza się także Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu, której jednym z fundatorów jest Powiat Raciborski.

Od stycznia 2014 roku w budynku Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu  na zlecenie samorządu prowadzony jest Środowiskowy Dom Samopomocy. Profesjonalna opieka, ciekawe formy zajęć, przestronne wnętrza i atmosfera sprzyjająca nauce samodzielności to tylko część oferty kierowanej do wychowanków.

W 2012 roku powiat wykonał także kompleksową termomodernizację budynku przy ul. Ocickiej w Raciborzu, w którym działa przychodnia zdrowia. Inwestycja kosztowała 376 tysięcy złotych.

DROGI PUBLICZNE

Realizacją oraz koordynacją licznych inwestycji drogowych na różnych kategoriach dróg oraz remontami chodników zajmuje się starostwo oraz Powiatowy Zarząd Dróg. Wiele z nich zrealizowano wspólnie z gminami powiatu. W latach 2010-2014 wartość inwestycji przekroczyła 28 mln złotych, z czego 23 mln stanowiły środki zewnętrzne pozyskane zarówno ze źródeł krajowych jak i unijnych. 

Znaczącymi inwestycjami na drogach powiatowych, realizowanymi przy współudziale środków zewnętrznych były modernizacje: ulicy Brzeskiej w Raciborzu – zwiększającej dostępność komunikacyjną do autostrady A1 – wartość inwestycji to 1,2 mln złotych; remonty dróg w kierunku na Pawłów i Gamów w gminach Rudnik i Pietrowice Wielkie o wartości prawie 4 mln złotych; ulicy Raciborskiej w Bieńkowicach w gminie Krzyżanowice (1,8 mln złotych) czy drogi w Gródczankach w gminie Pietrowice Wielkie.

W 2014 roku rozpoczął się remont drogi powiatowej z Raciborza – Miedoni do Brzeźnicy. To trzecia co do wartości dofinansowania inwestycja realizowana przez samorząd powiatowy ze środków zewnętrznych. Jej wartość to ponad 10 mln złotych, 85% tej kwoty finansuje Unia Europejska. Kierowcy nową nawierzchnią pojadą już w wakacje 2015 roku.

OCHRONA ZABYTKÓW

Dbając o wielowiekową kulturę ziemi raciborskiej, powiat co roku dofinansowuje  remonty ołtarzy, witraży bądź kościelnych organów. Duża troska o stan zabytków widoczna jest na przykładzie Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Samorząd powiatu, pozyskując prawie 20 milionów złotych unijnej dotacji, przeprowadził kompleksowy remont chylącego się ku ruinie obiektu. Odrestaurowanie piastowskiej siedziby to pierwszy – choć trudny i kosztowny – krok, a kropką nad „i” było stworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej. Dziś zamek to tętniący życiem ośrodek kulturalno-turystyczny – miejsce ciekawych, stałych i czasowych wystaw, wykładów, koncertów i tradycyjnych jarmarków. Tu także działa jeden z najlepszych w województwie i kraju punktów informacji turystycznej.

W 2012 roku z inicjatywy samorządu rozpoczęły się długo oczekiwane prace przy zamkowej kaplicy. Śląska Sainte Chapelle już z zewnątrz zachwyca mieszkańców i turystów, a niegdysiejszego blasku jej wnętrza nabiorą latem 2015 roku.

KULTURA I SPORT

Każdego roku samorząd powiatowy współorganizuje wiele imprez i patronuje licznym interesującym wydarzeniom. Kluby sportowe, organizacje czy stowarzyszenia społeczno-kulturalne mogą liczyć na pomoc organizacyjną i finansową powiatu, który w ten sposób dba o rozwój nie tylko ciała, ale i ducha lokalnej społeczności. Zabiega, by ziemia raciborska była obecna na mapie kulturalnej i sportowej nie tylko naszego regionu.

Raciborszczyzna to miejsce wyjątkowe – mieszanka wielobarwnej kultury i pełnych pasji mieszkańców. Samorząd często włącza się w przedsięwzięcia, których celem jest promowanie utalentowanych ludzi czy rzadkich tradycji i obrzędów naszego regionu m.in. poprzez wydawanie publikacji książkowych, realizację audycji radiowych i filmów czy zapraszanie do udziału w międzynarodowych wydarzeniach organizowanych u partnerów zagranicznych powiatu.

Jednym z ostatnich wydarzeń o wyjątkowym charakterze była zorganizowana przez samorząd, z inicjatywy Raciborskiego Strzeleckiego Bractwa Kurkowego, msza święta upamiętniająca raciborskiego księcia Mieszka IV Laskonogiego, która odbyła się w wypełnionej po brzegi mieszkańcami naszego powiatu Katedrze Wawelskiej w Krakowie.

OCHRONA ŚRODOWISKA I ROLNICTWO

Powiat raciborski to także rozwinięte rolnictwo. Każdego roku samorząd składa mieszkańcom  podziękowanie za ich pracowitość i wysoką kulturę rolną podczas tradycyjnych świąt plonów.

Poprzez organizowane szkolenia oraz konkursy wiedzy rolniczej promowane są nowinki techniczne oraz zasady BHP w rolnictwie.

Szczególną wagę władze powiatu przywiązują do propagowania nowoczesnych rozwiązań ekologicznych – wspólnie z samorządem gminy Pietrowice Wielkie organizując Eko-Wystawę Ciepło Przyjazne Środowisku – największe ekologiczne targi w naszym regionie.

Ponadto mieszkańcy naszego powiatu mogą korzystać z dofinansowania na usuwanie azbestu.

STAROSTWO POWIATOWE W RACIBORZU

Urzędnicy starostwa co roku załatwiają kilkadziesiąt tysięcy spraw mieszkańców powiatu, którzy chcą być obsłużeni sprawnie i komfortowo. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom od maja 2014 roku działa nowe Biuro Obsługi Klientów i winda. W urzędzie funkcjonuje także Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych.

Na klientów czeka duża liczba miejsc parkingowych, w tym stanowiska dla osób niepełnosprawnych wraz z telefonem, oraz stojaki na rowery.

POMOC ZEWNĘTRZNA

Wiele zadań własnych powiatu, to zadania, których realizacja nie zależy jedynie od samorządu czy woli mieszkańców. Wpływ na ich stan mają także władze centralne, ogólna sytuacja gospodarcza kraju czy zmiany przepisów. 

Znaczna liczba inwestycji została zrealizowana dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków z funduszy zewnętrznych. W latach 2010 – 2014 samorząd pozyskał dodatkowe 90 milionów złotych. Środki, unijne i krajowe, pozwoliły na remonty nawierzchni drogowych, inwestycje termomodernizacyjne, odrestaurowanie raciborskiego zamku, poprawę jakości i warunków nauczania, aktywizację bezrobotnych, rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich (scalanie gruntów – wartość projektów 22,3 mln złotych) czy organizację międzynarodowych wydarzeń kulturalnych.

Wiele ważnych zrealizowanych przedsięwzięć jest efektem dobrej współpracy samorządu z instytucjami, organizacjami, firmami i mieszkańcami powiatu, którzy w trosce o wspólne dobro lokalne niejednokroć okazywali przychylność i pomoc.

  • Numer: 43 (1172)
  • Data wydania: 28.10.14
Czytaj e-gazetę