Strategia powiatu napisana na kolanie
W gminach łapią się za głowy czytając co o nich napisano w dokumencie firmowanym w starostwie
Powiat, Kuźnia Raciborska. Ze starostwa wysłano do wszystkich gmin powiatu dokument opisujący strategię powiatu dotyczącą rozwiązywania problemów społecznych na lata 2015 – 2022. Radni w gminach mieli zaopiniować treść strategii, która liczy sobie prawie 120 stron. Kiedy temat poruszono podczas sesji rady miejskiej w Kuni Raciborskiej samorządowcy najwięcej uwag mieli nie do analiz i wyznaczonych celów, ale do charakterystyki poszczególnych gmin, ze wskazaniem na ich małą ojczyznę.
Okazało się bowiem, że autor planu strategii nie przyłożył się specjalnie do tej części dokumentu. Jak podejrzewali sami radni, pisał to ktoś bez podstawowej wiedzy o okolicach. Można tam przeczytać w dosłownie kilku zdaniach o historii i położeniu danej gminy, a następnie tyle samo miejsca poświęcono ofercie kulturalnej i turystycznej.
W tym wszystkim co napisano o Kuźni wytknięto kilka błędów, m.in. użycie nazwy „Raciborska Fabryka Metalowa” (prawdopodobnie chodzi o RAFAMET), postawienie obok siebie MOKSiR-u w Kuźni i świetlicy w Jankowicach jako dwóch ośrodków kultury, podano też błędną nazwę Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. – To może skutkować tym, że ktoś sobie wyrobi o nas błędne wyobrażenie. Dlatego zaproponujemy przeredagowanie tego dokumentu – zapowiedziała burmistrz Rita Serafin.
(woj)
Z naszej strony podamy jeszcze kilka ciekawostek z projektu strategii starostwa. Należy zaznaczyć, że poniższe uwagi nie dotyczą głównej części strategi powiatu, ale dają obraz tego, że autorzy tego dokumentu się zbytnio nie wysilali.
- Gmina Kornowac została scharakteryzowana dokładnie w jednym zdaniu: „powstała w 1973 roku i w obecnym kształcie obejmuje swoim zasięgiem pięć sołectw: Łańce, Kobylę, Kornowac, Pogrzebień i Rzuchów”.
- Kiedy np. o gminie Krzyżanowice napisano, że powstała w 1973 roku, to rys historyczny innych sięga czasów przed polską państwowością, np. w przypadku Nędzy: „przypuszcza się, że pierwsze osady na terenie gminy powstały VI-VII w. w okresie wędrówek ludów”. Aż dziwi, że autor nie wspomniał, że na terenie Pietrowic Wielkich odnaleziono ślady człowieka sprzed 27 tys. lat!
- Autor asekuruje się pisząc, że nie sposób wymienić wszystkich instytucji kultury. Podejmuje się jednak aby wymienić „kilka znaczących elementów mających wpływ na jakość życia codziennego mieszkańców”. W tym gronie znalazły się: Gminna Biblioteka Publiczna w Pietrowicach Wielkich (o Centrum społeczno-kulturalnym ani słowa); kółko plastyczne w Wojnowicach jako najważniejsza działalność Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach; w Nędzy działa orkiestra dęta, a wizytówką GCK ma być... kurs tańca brzucha. O kulturze w gminach Krzyżanowice i Rudnik nie napisano ani jednego zdania.
Najnowsze komentarze