Sobota, 1 czerwca 2024

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Kącik ZUS

09.09.2014 00:00 red

Beata Kopczyńska - rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rybniku

Chciałam się dowiedzieć, czy pobranie emerytury częściowej w przyszłości umniejszy moją powszechną emeryturę?

Janina z Radlina

Tak, osoby decydujące się na skorzystanie z prawa do częściowej emerytury muszą liczyć się z tym, że pobrane kwoty odpowiednio zmniejszą podstawę wymiaru przyszłej emerytury.


Prowadzę jednoosobową firmę. Interes jest sezonowy. Dlatego wkrótce chciałabym zawiesić działalność. Na jak długo mogę ją zawiesić i po jakim okresie osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniom?

Kasia z Raciborza


Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu w okresie od dnia rozpoczęcia wykonywania działalność do dnia jej zaprzestania, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Począwszy od 7 marca 2009 r. zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powoduje ustanie obowiązku ubezpieczeń społecznych: od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. Przypomnijmy, że przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może zawiesić prowadzenie działalności na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Wyjątek stanowi jeden miesiąc – luty. Za minimalny okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przyjmuje się liczbę dni tego miesiąca przypadającą w danym roku.


  • Numer: 36 (1165)
  • Data wydania: 09.09.14
Czytaj e-gazetę