Gaz mierzony jak prąd. To znaczy drożej?
Redakcję odwiedził Czytelnik, który przedstawił się jako „mechanik z termodynamiką w małym palcu”. Poprosił nas o „otworzenie oczu” innym na wprowadzoną przez PGNIG zmianę w rozliczeniach za gaz.
Od sierpnia płaci się za zużyte kWh a nie jak dotąd m3. – Pytałem kolegę, który mieszka w Niemczech. Tam nadal rozliczają się w m3. Po co nam te zmiany? – pyta Czytelnik. Według niego to szyty grubymi nićmi zamiar wprowadzenia podwyżek cen gazu. Oto jak PGNiG tłumaczy wprowadzone zmiany.
Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdzono zmianę obowiązującej taryfy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, umożliwiając dokonywanie od 1 sierpnia 2014 roku rozliczeń za dostarczone paliwa gazowe w jednostkach energii (kWh) w miejsce dotychczas stosowanych jednostek objętości (m3). Zmieniona Taryfa będzie obowiązywać do 31 grudnia 2014 r.
Dlaczego wprowadzono tę zmianę?
Obowiązek prowadzenia rozliczeń w jednostkach energii wynika z przepisów rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi.
Odbiorcy będą rozliczani za ilość zużytej energii, a nie za wykorzystaną objętość. Z punktu widzenia odbiorcy (w szczególności w gospodarstwie domowym), wyrażenie cen paliwa gazowego w jednostkach energii ułatwi ich porównywanie z cenami innych nośników energii.
Pozwoli to wzmocnić w oczach odbiorców pozycję gazu jako atrakcyjnego kosztowo nośnika energii.
Kto będzie obliczał wartość opałową gazu? Jak sprawdzić, że w danej ilości metrów sześciennych jest określona ilość energii?
Szczegółowe informacje dotyczące wielkości zużycia gazu ziemnego wyrażone w jednostkach objętości (m3) oraz w jednostkach energii (kWh), a także informacja o podstawie przeliczenia zużytych metrów sześciennych na zużytą energię (tzw. współczynnik konwersji) wskazywane będą na fakturze przesyłanej Odbiorcy za każdy okres rozliczeniowy. Szczegółowe zasady prowadzenia rozliczeń w jednostkach energii, w tym szczegółowe zasady przeliczania zużycia paliwa gazowego z m3 na kWh, zawarte są w Części B Taryfy.
Co z ceną za gaz, czy zmiana wiąże się z jej podwyżką?
Nowe zasady rozliczeń nie wpłyną zasadniczo na wysokość opłat pobieranych od Odbiorców z tytułu dostarczania paliwa gazowego. Ceny paliw gazowych uległy przeliczeniu z wartości wyrażonych w m3, na wartości wyrażone w kWh według ciepła spalania przyjętego do ustalenia cen w jednostkach objętości.
Stawki opłat abonamentowych pozostawione zostały na niezmienionym poziomie.
Ewentualne zmiany płatności wynikać mogą z różnic ciepła spalania w poszczególnych punktach sieci gazowej oraz zaokrągleń powstałych w wyniku przeliczeń. Szacuje się, że nie powinny przekroczyć ±1%.
Co z licznikami, które pokazują zużycie tylko w m3?
Zmiana zasad rozliczeń nie wiąże się z wymianą urządzeń pomiarowych (gazomierzy) u odbiorców, rejestrujących pobór paliwa gazowego.
Najnowsze komentarze