środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Bogiem jest człowiek, kiedy marzy (część 1)

02.09.2014 00:00 red

ks. Łukasz Libowski przedstawia

Rozpoczyna się nowy rok szkolny, niech zatem przemówią do nas młodzi. Otóż zaproponowałem swoim uczniom, aby skomentowali powyższe słowa, wyjęte z „Hyperionu” Hölderlina. Oto, co napisali – przytaczam tu oczywiście tylko wybrane fragmenty ich wypowiedzi, miejscami nieco interpunkcyjnie i stylistycznie wygładzone.

Marzenia i człowiek

Marzyciele umieją wczuwać się w innych, więc można powiedzieć, że świetnie znają się na ludziach.

(Weronika Gornig)

Uważam, że marzenia są w życiu ważniejsze od wielu spraw materialnych, ponieważ dopóki człowiek ma zdolność marzenia, a więc stawiania sobie celów w życiu, dopóty ma świadomość, że jego człowieczeństwo nie zostało przygaszone przez narzucane nam odgórnie wymogi społeczeństwa. Chciałbym całe życie poświęcić marzeniom. Nie! Ja je już poświęcam i mam pewność, że jestem kimś więcej niż niczym, czymś więcej niż kimś.

(Maciej Czechowski)

Marzenia charakteryzują każdego z nas. Nie zawsze mamy odwagę, by je ujawnić i siłę, by je realizować, ale mimo wszystko marzymy. Czas poświęcony marzeniom nigdy nie jest stracony.

(Barbara Palarczyk)

Marzenia są w stanie wynieść człowieka na wyżyny. Każdy z nas powinien marzyć, ponieważ jest to nasza szansa na bycie prawdziwym sobą. Pomyślmy tylko, jak czujemy się, kiedy zaczynamy zatapiać się w marzeniach…

(Marzena Jurzyk)

Zdolność marzenia jest dla mnie jak umiejętność wzbicia się w przestworza dla ptaka. „Jak człowiek nie marzy, umiera”.

(Michał Ruszała)

Marzenia dodają ludziom siły. Dzięki tym wspaniałym i często mało prawdopodobnym wyobrażeniom jutra każda indywidualna jednostka ludzka zyskuje poczucie wartości swojego życia. W marzeniach najpiękniejsze jest to, że nikt nie ma do nich wglądu, że nikt ich nie krytykuje ani nie jest w stanie nam ich odebrać.

(Kalina Szostak)

Marzymy, bo taka jest nasza natura. Człowiek od niepamiętnych czasów żyje marzeniami. Marzenie jest piękną manifestacją nadziei na lepszą przyszłość, na dobre jutro.

(Jarosław Lipert)

Nie wyobrażam sobie swojego życia bez marzeń. Każdego dnia w mojej głowie rodzą się nowe myśli, nowe zamiary. Dotyczą one najróżniejszych rzeczy, niektóre – odległych, inne – bliskich, związanych z codziennością. Prawda jest taka, że do marzycieli świat należy. Życzę wszystkim, by nie bali się marzyć i dążyć do spełniania pragnień, gdyż jest to droga do szczęścia.

(Katarzyna Gola)

Tylko jedno może unicestwić marzenia: strach przed porażką. Ważne jest, by człowiek marzył, ponieważ marzenia ukazują, jacy naprawdę jesteśmy.

(Paulina Kosalla)

Marzenia i życie

Życie bez marzeń nie jest wiele warte. Natomiast życie przepełnione marzeniami powoduje, że się zatracamy. By spełniać swoje marzenia, potrzebujemy minimum rozwagi, stwarzając bezpieczną sferę do działania naszemu sercu.

(Miłosz Biniecki)

Wszyscy mamy prawo do marzeń. Marzenia trzymają ludzi przy życiu. Marzyciele mają w życiu łatwiej.

(Weronika Zambrzycka)

Podobnie jak statek, który jest najbezpieczniejszy w porcie, nie został stworzony, aby cały czas być zakotwiczony, tak samo człowiek, który najbezpieczniejszy jest wtedy, gdy wszystko kalkuluje, nie został przeznaczony dla zimnej rachuby. Dzięki marzeniom wypływa na piękny ocean życia.

(Paweł Muenzer)

Oddając się marzeniom, należy pamiętać, że nie mogą one izolować nas od życia, lecz że mają pomóc nam żyć jego pełnią.

(Fabian Łyko)

Nasze życie przeważnie jest szare. Chcemy i potrzebujemy pewnego oderwania od rzeczywistości, pewnej ikry, która zachęci nas do życia, która sprawi, że szarości zamienią się w kolory. Tym właśnie dla człowieka są marzenia.

(Alina Mucha)

Ludzie, którzy marzą, są panami swego losu. Marzyciele wiodą lepsze życie, ponieważ wiedzą po co żyją i patrzą na świat z wielu perspektyw.

(Aleksandra Wnęk)

Marzenia utrzymują nas przy życiu. Szczęśliwi ci, co mają marzenia, dążą do ich osiągnięcia i robią to, co kochają.

(Dominika Leszkowicz)

Życie jest podłe. Dlatego nigdy nie należy rezygnować z marzeń. Trzeba marzyć, by mieć jakiś sens, cel w życiu. Jeśli się nie ma odwagi do marzeń, nie ma się siły do walki.

(Sonia Lasia)

Marzenia i twórczość

Człowiek do osiągnięcia sukcesu musi użyć trochę wyobraźni. Człowiek bez marzeń to wrak.

(Szymon Świderski)

Ludzie posiadający marzenia są w stanie przenosić góry, ponieważ mają cele, do których dążą i nie ustają w ich realizacji. Bóg chce, abyśmy mieli właśnie takie wielkie pragnienia, abyśmy mieli motywację do spełniania naszych wizji, które powinny być realizowane w przyjaźni z Nim i dzięki Jego możliwościom. Stąd człowieka marzącego możemy nazwać Bogiem. Taki człowiek tworzy coś nowego.

(Magdalena Gęśla)

Nic się nie zacznie dziać, zanim ktoś nie zacznie marzyć. Każde działanie ma swój początek w umyśle człowieka. Rozpoczyna się jako marzenie, wizja i cel.

(Magdalena Ostarek)

Marzenia pozwalają nam ryzykować, a bez ryzyka nie byłoby postępu. Kalkulacje nie zawsze są dokładne, nie uwzględniają ludzkiego uporu, ludzkiej nadziei ani cudów. Marzenia to siła, która wszystko napędza.

(Aleksandra Lawińska)

Marzenia i Bóg

„Rozkoszuj się Panem, a da ci to, czego życzy sobie serce twoje!” Musimy wierzyć, że marzenia, które mamy, mogą się spełnić, bo nasz Bóg jest Bogiem spełniającym życzenia.

(Kamila Wycisk)

„Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem, i tak zawsze aż do końca” – powiedział Joseph Conrad. Człowiek, który często marzy oraz, co ważniejsze, wierzy w Boga, jest stale pod Jego wpływem, opieką i z tysiąca planów pozwala sobie wskazać te słuszne, właściwe i korzystniejsze dla samego siebie. Dzięki temu obiera w życiu właściwy kierunek. Łatwiej jest Bogu dotrzeć do takiej osoby. „Bóg używa człowieka, który ma marzenia”.

(Julia Zapotoczna)

Bóg może wszystko. I to właśnie w tym jesteśmy do Niego podobni, gdy marzymy.

(Natalia Dercz)

Marząc, jesteśmy w stanie osiągnąć więcej niż nam się wydaje. Jesteśmy w stanie w niewielkim stopniu zbliżyć się do Boga, u którego przecież też wszystko zaczyna się od marzeń, a kończy na przeogromnych dziełach.

(Laura Kukiełka)


Ogłoszenia parafialne

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Na mocy dekretu biskupa z funkcji wikarego odwołano 27 sierpnia ks. Mariusza Ołdaka. Został wikarym w Łączniku. Nowym księdzem w „sercu” został neoprezbiter z Wójcic ks. Paweł Czernichowski.

Z ofiar na remont organów zebrano 5400 zł. Montaż organów zakończy się na początku września.

  • Numer: 35 (1164)
  • Data wydania: 02.09.14
Czytaj e-gazetę