Edukacja po szwedzku przy dobrej współpracy z zarządem
Nowe władze Ślaskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu wybrali słuchacze tego stowarzyszenia. W walnym zgromadzeniu, organizowanym tradycyjnie po dwuletniej kadencji zarządu, wzięło udział 57 członków ze 167 należących do tej organizacji społecznej. Sprawozdanie ze swych obowiązków za ubiegły rok złożyła prezes Czesława Kordyaczny.
Przypomniała że raciborski ŚUTW zrzeszający osoby starsze działa od 2007 r. a jego celem jest kształcenie ustawiczne, a także promowanie nauki, kultury, sztuki i tradycji dla poprawy sprawności intelektualnej, psychicznej i fizycznej jego słuchaczy.
Aktywizacja seniorów prowadzona jest poprzez różne formy m.in. zajęcia oraz spotkania z osobami znanymi, zasłużonymi dla regionu. Systematycznie organizowane były wykłady, których w 2013 r. odbyło 31. Spotkania organizowane są w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu, gdzie mieści się obecnie siedziba uniwersytetu.
Przygotowano 11 spotkań na temat zdrowia, sześć na temat Unii Europejskiej, a osiem dotyczyło historii Raciborza. Gośćmi uniwersytetu byli m.in.: poseł RP Henryk Siedlaczek, Paweł Seruga i Paweł Ożóg z Punktu Informacji Europejskiej „Europe Direct” w Katowicach, a także przedstawiciele Fundacji Proaktywni. Trwają systematycznie lektoraty języków angielskiego i niemieckiego. Działa kółko fotograficzne oraz prowadzone są konsultacje komputerowe przez Jerzego Flegera i Andrzeja Kaczmarka. Regularnie odbywa się też trening pamięci. Klub miłośników działań plastycznych organizuje natomiast warsztaty zgodnie z zainteresowaniami ich uczestników. W ubiegłym roku prowadziła je Bernadeta Długosz-Włodarczyk, wyjaśniając na czym polegają takie techniki, jak batik czy metoda filcowania.
W dbałości o kondycję członków odbywają się zajęcia jogi oraz tańca w kręgu. Atrakcją były też liczne wycieczki: m.in. do Kotliny Kłodzkiej, Żywca, Ojcowa, Olkusza, Krakowa, Tyńca, Niepołomic, Warszawy i Czech. W ramach klubu miłośników sztuki zorganizowano wyjazdy do teatru w Zabrzu, Katowicach, na przedstawienie do Zamku w Mosznej oraz do Opery w Bytomiu.
Do ważnych dla seniorów wydarzeń 2013 r. należał zorganizowany przy współpracy z Zarządem Rejonowym ZERiI w Raciborzu II Kongres Obywatel Senior, a także wspólnie ze związkiem emerytów i rencistów uniwersytet czynił starania o Kartę Senior 60+. Słuchacze ŚUTW pamiętają też o świętach narodowych. Ponadto udzielają się jako wolontariusze oprowadzając zwiedzających po raciborskim Zamku Piastowskim. W ub.r. prezes Czesława Kordyaczny, w dziedzinie pomocy społecznej otrzymała tytuł „Wolontariusza Roku 2012” nadany przez prezydenta miasta Racibórz.
Fundusze na swą działalność ŚUTW pozyskuje ze składek członkowskich, funduszy własnych członków, a także z dotacji urzędu miasta. W 2013 r. realizowano trzy projekty: „Trzeci wiek wszędzie z pasją”, „Trzeci wiek myśli o zdrowiu” i „Cisi i wielcy – prof. Aleksander Orłowski”.
Przed wyborem nowych władz, obecni na spotkaniu wyborczym słuchacze stowarzyszenia udzielili jednogłośnie absolutorium dotychczasowemu zarządowi. Walne zgromadzenie było też okazją do przedstawienia nowych wniosków. Adam Grzybowski widzi możliwość utworzenia filii lub kół uniwersytetu na terenie gmin powiatu raciborskiego. Pierwsze takie koło mogłoby powstać w Nędzy, przy poparciu wójt gminy Anny Iskały. Prowadząca zebranie Danuta Skalska zaproponowała natomiast zorganizowanie wycieczek dłuższych, trzydniowych do atrakcyjnych, ale bardziej odległych miejsc lub miejscowości np. do Pragi. Poza tym pojawił się głos o wyłonienie spośród członków grupy pomocowej, która wspierałaby osoby samotne i chore np. w dowożeniu do szpitala.
Zebrani na walnym zgromadzeniu byli też jednomyślni co do nadania członkostwa honorowego ŚUTW Danucie Skalskiej – współpracującej z raciborskim uniwersytetem już ponad pięć lat. Pełni ona funkcję prezesa Stowarzyszenia Miłośników Kresów Południowo-Wschodnich oraz kieruje Centrum Kresowym w Bytomiu, jest redaktorem prowadzącym cykliczną audycję pt. „Lwowska Fala” w Radiu Katowice. Wniosek taki złożył wiceprezes Piotr Klima.
Najważniejszym momentem zebrania były wybory władz. Powołano skład nowego zarządu, do którego weszli: Piotr Klima, Jerzy Fleger, Bronisław Niewiadomski, Emilia Mederska, Lucyna Korba, Andrzej Kaczmarek, Adam Grzybowski, Maria Wit, Bogusława Muszyńska. Wyłoniono też komisję rewizyjną w osobach: Helena Szuba – przewodnicząca, Danuta Jeremicz i Lidia Koczy. W nowej kadencji funkcję prezes ŚUTW ponownie sprawować będzie Czesława Kordyaczny. – Mam nadzieję, że moje zaangażowanie w nowej kadencji będzie większe, bo mam kolejne pomysły dotyczące sfery edukacyjnej, realizowane nową metodą szwedzką. W ten sposób jeszcze bardziej rozszerzymy naszą działalność. Wszystko jednak zależało będzie od tego, jak będzie układała się współpraca z nowym zarządem – mówi pani prezes.
(ewa)
Najnowsze komentarze