środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Ponad 60 wystawców na targach energii odnawialnej

17.06.2014 00:00 red

– Dzisiaj zbieracie owoce tego, co zasialiście 8 – 10 lat temu – mówił na otwarciu Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej w Raciborzu wiceminister Adam Zdziebło. – Dobrych wrażeń, dobrych inwestycji... – życzyła prezes WFOŚiGW w Katowicach Gabriela Lenartowicz.

–  Inicjatywa była adresowana przede wszystkim do inwestorów indywidualnych, którzy w jednym miejscu mogli uzyskać wiele przydatnych informacji, poznać zasady działania OZE, zarówno w teorii, jak i w praktyce – mówi Anita Tyszkiewicz-Zimałka, rzecznik prasowy UM Racibórz. – Chcieliśmy pokazać, że odnawialne źródła energii to nie tylko hasło odnoszące się do ochrony środowiska, lecz zbiór konkretnych rozwiązań, które realnie poprawiają komfort życia, a jednocześnie są opłacalne – dodaje prezydent Raciborza Mirosław Lenk.

Wiedza

Pierwszego dnia MTEO odbyło się siedem seminariów informacyjnych. Uczestnicy targów mieli okazję poznać zasady, na jakich Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach udziela dofinansowań do odnawialnych źródeł energii. O sposobach finansowania instalacji kolektorów słonecznych i pomp ciepła ze środków zewnętrznych, w tym budżetu Miasta Racibórz mówiła z kolei Zdzisława Sośnierz – naczelnik wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta Racibórz.

Ciekawą dla wielu mieszkańców Raciborza (również tych, którzy nie mają domów jednorodzinnych i tematy solarów, pomp ciepła i kotłów solarnych to dla nich odległe zagadnienia) prelekcję wygłosił mgr inż. Krzysztof Sadlok, specjalista ds. technicznych w Energetyce Solarnej Ensol. Mówił o powstaniu pomysłu wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii do przygotowania ciepłej wody użytkowej w zarządzanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Nowoczesna” budynkach jednorodzinnych, w tym 11-piętrowych, oraz modernizacji znajdujących się w nich mało wydajnych instalacji grzewczych.

Pomysł został przedstawiony w 2010 roku, a już w 2011 roku została zaprojektowana i wykonana pierwsza w Polsce pilotażowa instalacja c.w.u. z wykorzystaniem kolektorów słonecznych i pomp ciepła dla budynku 11-kondygnacyjnego. Całość jest sprzężona z PEC, który stanowi źródło awaryjne ogrzewania wody.

Do tej pory instalacje tego typu zamontowano na 11 budynkach, 15 dalszych jest w trakcie realizacji, a 40 kolejnych jest w fazie projektowania. Tam gdzie instalacja została zamontowana, roczne oszczędności w ogrzewaniu ciepłej wody użytkowej sięgają 40%, a roczna redukcja CO2 na jednym budynku wynosi 10 ton.

Kontakty za darmo

W odróżnieniu od wielu innych imprez targowych, udział w MTEO był darmowy – zarówno dla zwiedzających, jak i wystawców. Przełożyło się to na frekwencję. W targach wzięło udział ponad 60 firm. – Cieszy nas, że tak wiele firm skorzystało z naszej oferty; otrzymaliśmy więcej zgłoszeń niż było wolnych miejsc. Również powierzchnie zewnętrzne zostały wypełnione – powiedziała Magdalena Czech-Majer, kierownik referatu promocji Urzędu Miasta Racibórz.

Nie tylko dla specjalistów

– Szukamy systemu ogrzewania dachowego, czyli solarów. Mamy swój domek, na razie ogrzewany węglem, planujemy jednak wyeliminować przynajmniej część tego paliwa. Chcemy być ekonomiczniejsi i bardziej ekologiczni – powiedzieli odwiedzający MTEO Barbara i Marian Samojedni.

Z odwiedzenia targów jest również zadowolony Witold Benda z Raciborza, który był zainteresowany kotłami centralnego ogrzewania, roletami do okien dachowych oraz solarami. W efekcie umówił się z przedstawicielem jednej z firm na spotkanie w domu. – Przyjadą za darmo i doradzą, zrobią projekt –  mówił wychodząc z targów zadowolony raciborzanin.

Wojciech Żołneczko

  • Numer: 24 (1153)
  • Data wydania: 17.06.14