środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Biznes chce Raciborza z lat przedwojennych

17.06.2014 00:00 red

Jakościowe okna, smaczne piwo czy straszenie w pałacu – tym stoi dziś lokalna przedsiębiorczość

Filary Ziemi Raciborskiej – nagrody dla najlepszych firm w powiecie rozdano po raz szósty w rafakowskim pałacyku. – To wybitne przedsiębiorstwa prowadzone przez ludzi tworzących ich wartość – chwalił wiceminister infrastruktury Adam Zdziebło.

Nagroda to „dziecko” Raciborskiej Izby Gospodarczej. Przekazuje statuetki dla tuzów lokalnej gospodarki, od największych po najmniejsze. Co roku docenia też działalność społeczną. Impreza, na której Filary wędrują do właścicieli firm i ich prezesów odbywa się już tradycyjnie w pałacyku przy największym z raciborskich zakładów pracy. Tegoroczna gala – po raz drugi o charakterze międzynarodowym – miała miejsce 12 czerwca.

Nagrody wręczono w 7 kategoriach. W pierwszej, gdzie docenia się wyniki dużych przedsiębiorstw, wybrano spółkę z siedzibą w Kornicach (gmina Pietrowice Wielkie) – Eko-Okna. Jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku był to warsztat szklarski, który w 1992 r. rozpoczął produkcję szyb zespolonych. Dziś to nowoczesny i funkcjonalny kompleks produkcyjno-biurowo-socjalny o powierzchni 7 tys. m kw. z nowoczesnym parkiem maszynowym. Firma chce być krajowym i zagranicznym liderem w branży stolarki okienno-drzwiowej. Aktualnie rozbudowuje nową halę produkcyjną i poszerza sprzedaż. Gdy jej prezesowi Mateuszowi Kłoskowi gratulacje składał prezydent Raciborza Mirosław Lenk, musiał czuć żal, że miastu nie udało się zatrzymać Eko-Okien w stolicy powiatu. Teraz sukcesami spółki cieszą się pietrowiccy samorządowcy, a miejsc pracy w gminie stale przybywa. Prezes Kłosek zabrał głos w imieniu wszystkich nagrodzonych. Wyznał, że jego marzeniem jest przywrócić Raciborzowi i powiatowi ich siłę sprzed II wojny światowej. – Jeszcze nam wiele brakuje do pozycji ziemi raciborskiej z tamtych czasów, ale ciągle się staramy i będziemy starać – obiecał.

Wśród średnich firm Filar powędrował do Przedsiębiorstwa Projektowo-Wdrożeniowego Koltech. Założona w 1991 roku firma produkuje obrabiarki specjalne oraz urządzenia wykorzystywane do utrzymania i renowacji pojazdów szynowych. W Polsce to partner m.in. słynnego IBM. W ostatnich latach Koltech odnotowuje stały wzrost produkcji i sprzedaży. Obecnie kończy budowę nowej hali wraz z zapleczem socjalno-biurowym. Zakład produkcyjny mieścił będzie się na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Browar Zamkowy wygrał kategorię małych firm. Choć działa w Raciborzu od 2009 r. to jego  historia sięga XVI wieku. Dawniej był umiejscowiony na tutejszym zamku. Zajmuje się produkcją i rozlewem piwa do butelek i beczek KEG, a także jego sprzedażą. Piwo wytwarzane jest w oparciu o klasyczne metody, do jego produkcji wykorzystuje się wyłącznie naturalne surowce. – Sukcesem browaru jest rozpoznawalność raciborskiego piwa praktycznie w całej Polsce – podkreślała prowadząca galę Lucyna Siwek. Z planowanych przez firmę inwestycji na czoło wysuwa się wymiana źródła zasilania kotłowni z oleju opałowego na gaz.

Jako mikrofirmę uhonorowano Zbigniewa Woźniaka i jego Pałac w Wojnowicach. To jeden z pionierów przedsiębiorczości, biznesem zajmuje się 25 lat. To on prowadził w przeszłości Dom Przyjęć VIVAT, a w 2003 r. zakupił od starostwa budynek po wojnowickim szpitalu. Uczynił zeń atrakcję turystyczną o charakterze ponadregionalnym. Obecnie prowadzi tam Muzeum Horroru, Muzeum Dawnej Wsi i organizuje imprezy różnego rodzaju.

Rzemieślników reprezentowała na gali firma Elmarko-Bud. Specjalizuje się w zakresie wykonywania usług elektroinstalacyjnych oraz produkcji urządzeń elektrycznych. To już 25 rok jej istnienia. Jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu, a dyrektor Marian Koczwara  pełni funkcję przewodniczącego komisji egzaminacyjnej dla czeladników i mistrzów w Izbie Małej Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Za wyjątkowego społecznika uznano Wiktora Łapińskiego. Członek Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych posiada medal za udział w walkach o Berlin i Złoty Krzyż Zasługi. Od ponad 20 lat jest zaangażowany w obchody Konstytucji 3 Maja oraz Święta Niepodległości. Jest też prezes Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Ostróg”. Od 30 lat.

Drugi raz przyznano Filara za współpracę transgraniczną. Dostały go Slezske Stavby Opawa (branża budowlana).

Organizatorami II Międzynarodowej Gali „Filar Ziemi Raciborskiej” byli: Raciborska Izba Gospodarcza, Miasto Racibórz, Powiat Raciborski oraz Okresni Hospodarska Komora Opava. Uroczystość wręczenia nagród była jednym z wydarzeń VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy.

(ma.w)

  • Numer: 24 (1153)
  • Data wydania: 17.06.14