Paszport w ekspresowym tempie
Zbliżający się wielkimi krokami okres wakacyjnych wyjazdów, powoduje zwiększenie zainteresowania zdobyciem paszportu. Warto o wyrobieniu tego dokumentu pomyśleć już teraz, gdy kolejki w rybnickim biurze paszportowym są bardzo małe.
Według przepisów, na paszport czeka się nie dłużej niż 30 dni. Jak udało nam się dowiedzieć w rybnickim biurze, w praktyce terminy oczekiwania są obecnie o wiele krótsze, bo nie ma dużej kumulacji chętnych do zdobycia dokumentu. Aby wyrobić paszport, musimy najpierw udać się do fotografa, który wykona nam zdjęcie biometryczne. Aparat musi być ustawiony prostopadle do płaszczyzny twarzy fotografowanej osoby, a sama twarz powinna być oświetlona równomiernie. Ze zdjęciami udajemy się do biura paszportowego, gdzie podczas krótkiej rozmowy z urzędnikiem zbierane są nasze dane oraz odciski palców. Wszystkie te informacje zostaną zawarte w paszporcie. Już po kilkunastu dniach możemy odebrać nasz dokument. Prawo przewiduje jednak furtkę dla osób potrzebujących paszportu w udokumentowanych nagłych przypadkach, np. związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny przebywającego za granicą lub związanych z prowadzoną działalnością zawodową. Paszport tymczasowy może być ważny do 12 miesięcy, więc bez problemów możemy z nim wjechać do krajów, które wymagają paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty przyjazdu. W paszporcie tymczasowym nie umieszcza się informacji o odciskach palców. Opłata za wydanie normalnego paszportu to 140 zł. Uczniom, studentom, emerytom, osobom niepełnosprawnym i kombatantom przysługuje ulga 50 proc. Seniorzy powyżej 70 lat nie muszą płacić nic. Opłata za paszport tymczasowy to w każdym przypadku 30 zł. Wszystkie potrzebne szczegóły oraz informacje o tym, czy nasz nowy paszport jest już gotowy, znaleźć można na stronie paszporty.mswia.gov.pl. Biuro paszportowe w Rybniku czynne jest w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach od 7.30 do 15.30, we wtorki od 7.30 do 17.30 i w piątki od 7.30 do 13.30.
Szymon Kamczyk
Gdzie z paszportem, a gdzie z dowodem
Do wszystkich krajów Strefy Schengen możemy wjechać na podstawie posiadanego dowodu osobistego. Obecnie nie ma już problemu z wjazdem na dowód do Chorwacji, która jako ostatnia przystąpiła do Unii Europejskiej. Do Strefy Schengen należą również państwa niezrzeszone w UE, jak Watykan, San Marino, Monako, Malta i Lichtenstein. Na dowód osobisty można wjechać również do Andory. Paszport wymagany jest już jednak przy wjeździe do naszych wschodnich sąsiadów: Ukrainy, Białorusi i Rosji. Paszport musimy również posiadać, kiedy chcemy zwiedzić kraje na innych kontynentach oraz niektóre terytoria zamorskie krajów europejskich, jak np. Grenlandię (Dania) czy Spitsbergen (Norwegia). Przy przelocie samolotem do krajów Układu Schengen również wystarczy dowód osobisty.
Najnowsze komentarze