środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Junior Nowinki: GORĄCZKA W PIGUŁCE

13.05.2014 00:00 red

na temat

Każdy z nas ją miał. Pojawia się nagle i sieje niepokój, szczególnie kiedy ma ją nasz maluch – gorączka. Wbrew pozorom nie zawsze jest zagrożeniem i powodem by udać się natychmiast do lekarza. Gorączka, dobra czy zła, jak i czym ją mierzyć, jak załagodzić – czyli krótkie gorączkowe ABC.

Po pierwsze musimy sobie uświadomić, że nasze dziecko nie ma jeszcze w pełni wykształconego systemu termoregulacji. Stąd temperatura może zmieniać się z godziny na godzinę. Zasada jest jedna, rano najczęściej będzie niższa, a wieczorem wyższa. U noworodka i niemowlęcia gorączka wymaga konsultacji z lekarzem, u dzieci starszych bez objawów towarzyszących tj. wymioty i biegunka już niekoniecznie.

Kiedy mówimy o gorączce? Normalna temperatura ciała wynosi 36-37°C. O stanie podgorączkowym mówimy powyżej 37-38°C, umiarkowana gorączka leży w granicach 38-39°C, natomiast o wysokiej gorączce mówimy tylko wtedy kiedy temperatura ciała sięga powyżej 39°C, warto wtedy udać się do lekarza, także wtedy kiedy utrzymuje się powyżej trzech dób.

Jak prawidłowo mierzymy? Pod pachą – dla dzieci starszych, mierzymy 5 minut, w ustach – dla dzieci małych i większych, przy czym ostateczny pomiar daje wynik wyższy o 0,3°C od rzeczywistej temperatury, w odbytnicy otrzymamy najdokładniejszy pomiar – ale tutaj również musimy odjąć od pomiaru 0,5°C. Pamiętajmy, że każdy kolejny pomiar dokonywany powinien być w tym samym miejscu co poprzedni. Do mierzenia możemy używać różnych termometrów, najwygodniejsze to elektroniczne, ale warto mieć w domu dwa różne, np. do ucha i zwykły „pod pachę”.

Jak załagodzić gorączkę i pomóc dziecku? Jeżeli temperatura ciała wynosi poniżej 39°C, sięgamy po metody naturalne. Po farmaceutyki sięgamy dopiero wtedy gdy nie ma efektów. Niektóre z metod to wilgotne okłady na czoło i klatkę piersiową. Pomaga też kąpiel w letniej wodzie o 2°C niższej od  temperatury ciała lub owinięcie ciała dziecka mokrym prześcieradłem lub pieluchami tetrowymi zamoczonymi w letniej wodzie. W czasie gorączki pamiętajmy o częstym dopajaniu i lekkostrawnej diecie.Jak podawać leki? Jeżeli wystąpi taka potrzeba najlepsze są czopki, nie ingerują w układ pokarmowy dziecka. Jeśli używamy preparatu przeciwgorączkowego – stosujemy go w zaleconych dawkach i odstępach, nie zmniejszając dawek bo będzie on po prostu nieskuteczny. Nie podawajmy dzieciom preparatów przeznaczonych dla dorosłych! Dzieciom do 12 roku życia nie podajemy popularnej aspiryny, czyli kwasu acetylosalicylowego.

Jeśli będziecie  następnym razem mieli gorączkę, warto będzie przypomnieć sobie o GORĄCZKOWYM ABC. Gorączka szybko minie i pozostawi tylko niemiłe wspomnienie. Zdrowia życzę.

kk

  • Numer: 19 (1148)
  • Data wydania: 13.05.14