Ogrody na wiosnę: Na działkach zaczyna się życie
Ostatnie ciepłe dni tuż przed pogorszeniem pogody były powodem ożywienia na terenie rybnickich ogródków działkowych. Działkowcy już zaczynają się przygotowywać do sezonu.
– W ostatnim czasie rozpoczęły się wycieczki mieszkańców bloków. Ostatni ciepły tydzień był powodem dużego ożywienia. Działkowcy zaczynają pielęgnować ogródki, bardziej eksponują pierwsze kwiaty i zaczynają wysiewać warzywa – mówi Jan Szot, prezes R.O.D. „Raj”. Na działkach pojawiły się już krokusy i przebiśniegi, a także całe dywany stokrotek. – Ludzie przygotowują swoje ogródki, choć mało jest już ludzi, którzy bawią się w uprawę warzyw. Większość podchodzi do działek bardziej rekreacyjnie. Dla nich ważna jest huśtawka, basen, ławeczka, w niektórych przypadkach jedynie wysiewane są kwiaty, aby cieszyły oko. Ostatnie lata były gorące, więc do podlewania wszelakich upraw potrzeba było dużo wody. Niektórzy zaczęli to przeliczać i uznali, że uprawy nie są opłacalne. Działkowców, którzy uprawiają jeszcze ogródki warzywne mamy w naszym ogrodzie ok. 30 procent – wyjaśnia Szot.
Co jest modne?
– Piętnaście lat temu praktycznie na każdej działce ktoś uprawiał owoce czy warzywa. Za mojej kadencji ogród zmienił się chyba całkowicie. Jestem prezesem już 10 rok. Co roku 30 działek zmienia właścicieli. Przychodzą młodzi ludzie, którzy często z braku doświadczenia lub czasu nie chcą bawić się w uprawę. Po moich córkach widzę, że zainteresowanie ogrodnictwem jest znikome wśród młodzieży. Wydaje mi się, że w procesie edukacji większy nacisk powinno się kłaść na wiedzę przyrodniczą – komentuje prezes R.O.D. „Raj”. Najpopularniejszymi warzywami na działkach są pomidory, ogórki, rzodkiewki. Z owoców, najpopularniejsze są truskawki, jabłka, brzoskwinie, jeżyny i maliny. Słabszy okres zaliczyły w ubiegłym roku grusze i czereśnie, ze względu na nękające je choroby. Według niektórych działkowców jest to rdza jałowcowa, co sugerowałoby, że w ogródkach może rosnąć za dużo tych drzew. W takim przypadku mogą pomóc opryski.
Warto sprawdzać wodę
Miniona zima była sucha, dlatego na działkach w studniach zabrakło już wody. Ostatnie załamanie pogody pod tym względem dla działkowców jest zbawienne, ponieważ nie muszą uruchamiać do podlewania wodociągów. – Zawsze czekamy, aż na działkach po zimie pojawi się więcej ludzi. To eliminuje możliwość wystąpienia awarii. Mnie osobiście zdarzył się przypadek, że po uruchomieniu wody robiłem obchód i sprawdzałem czy coś się nie dzieje na działkach. Okazało się, że rura pękła na mojej działce. Na każdej alejce mamy osobny zegar i kiedy po puszczeniu wody widzę, że zegar nie staje, a cały czas się kręci, oznacza to, że prawdopodobnie gdzieś powstał nieplanowany wyciek. Wcześniej kilka rejonów obsługiwał jeden zegar i ciężko było wyczuć, gdzie nastąpiła awaria – wspomina Jan Szot.
Szymon Kamczyk
Kalendarz wysiewów
Rośliny rozwijające się w ziemi możemy wysiać do gruntu już w marcu. Pod koniec marca z czystym sumieniem możemy zasiać pietruszkę, marchew, rzodkiewkę, seler, zielony groszek i szpinak. Z początkiem kwietnia natomiast możemy zasiać pomidory, cebulę, kapustę i paprykę. Kwiecień jest również dobrym okresem na zasianie ziół, takich jak lubczyk, bazylia czy majeranek. Do maja z wysiewem muszą poczekać dyniowate: ogórki, cukinie i dynie. Kiedy mamy do dyspozycji sadzonki warzyw, np. pomidora, sadzenie wykonujemy zazwyczaj z miesięcznym opóźnieniem w porównaniu do siewu.
Najnowsze komentarze