Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rybniku
Jestem na wcześniejszej emeryturze i dorabiam. W marcu skończę 60 lat. Czy od tego czasu nie muszę już rozliczać się z zarobków z ZUS?
Maria
Emeryci nie muszą się rozliczać z ZUS po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dla pani wynosi on 60 lat i 5 miesięcy, czyli indywidualny powszechny wiek emerytalny ukończy pani w sierpniu.
Jestem na wcześniejszej emeryturze. W 2013 r. zarobiłam więcej niż wynosi dolny próg.
Co mam zrobić? Czy muszę oddać część emerytury, a jeśli tak – do kiedy i w jakiej formie?
Emerytka
Do końca lutego musi pani poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w 2013 roku. Na tej podstawie dokona rozliczenia. Jeśli pobrana przez panią emerytura jest niższa od przychodów, zwraca pani świadczenia – ale nie więcej niż wynosi maksymalna kwota zmniejszenia. Obecnie jest to 528 zł.
Jeżeli uzyskane przez panią przychody są niższe od pobranej emerytury, zwróci pani nadwyżkę przychodu. ZUS opisze to w zawiadomieniu o rozliczeniu przychodów. Poda też terminy zwrotu przychodu lub emerytury.
30 marca skończę 60 lat. Od prawie 5 lat jestem na wcześniejszej emeryturze, na którą przeszłam jako nauczycielka. Później cały czas pracowałam. Chcę wystąpić o przeliczenie emerytury według nowej kwoty bazowej. Czy mogę o to prosić już w marcu, czy muszę czekać na osiągnięcie nowego wieku emerytalnego?
Emerytowana nauczycielka
Trzeba czekać do osiągnięcia przedłużonego wieku emerytalnego, aby móc złożyć wniosek o emeryturę powszechną. Jednak pani bardziej opłaca się przeliczenie emerytury wcześniejszej. Może polegać na doliczeniu stażu pracy lub uwzględnieniu nowych zarobków – jeśli są wyższe od przyjętych przez ZUS do wyliczenia świadczenia. Wniosek o takie przeliczenie trzeba jednak złożyć przed nabyciem prawa do emerytury powszechnej, czyli do momentu ukończenia indywidualnego wieku emerytalnego. Jeśli okazałoby się, że tak wyliczona emerytura będzie niższa od wcześniejszej, ZUS wypłaci wyższe świadczenie, chyba że wskaże pani inaczej.
Zatrudniam na umowę o pracę studenta. Teraz zawarliśmy z nim dodatkowo umowę zlecenie na wykonanie jeszcze innych zadań. Czy stanowi ona tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń w ZUS, jeśli pracownik ten jest studentem, który nie ukończył 26 lat?
Mariusz z Radlina
Z umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą obowiązkowe są ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Umowa zlecenia wykonywana przez studenta, który nie ukończył 26 lat nie stanowi tytułu do ubezpieczeń w ZUS. Inaczej jest jednak, jeśli jest student jest równocześnie pracownikiem zleceniodawcy albo umowę zlecenia wykonuje na rzecz własnego pracodawcy. Za pracownika w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych uważa się bowiem także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.
W związku z powyższym, dla studenta (także w wieku do ukończenia 26 lat) umowa zlecenia traktowana – dla celów ubezpieczeń w ZUS – jako umowa o pracę stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.
Najnowsze komentarze