W Nędzy śmieci będą tańsze, wójt rozpoczyna kampanię
Nędza. Od niedawna gminna gazetka samorządowa w Nędzy ma nowego redaktora. Poza pracą nad gazetką zajmuje się on także opisywaniem pozytywnych spraw na terenie gminy i rozsyłaniem gotowych informacji do wszystkich lokalnych mediów. Tym doświadczonym dziennikarzem jest Sabina Mostek, znana z wcześniejszej pracy w raciborskim radiu i telewizji.
Mieszkańcy gminy powinni wiedzieć, że taka praktyka ma miejsce. Szczególnie, że wójt Anna Iskała już wcześniej ogłosiła, że sezon wyborczy uważa za otwarty.
Trzeba jednak przyznać, że sporządzone przez nową redaktor wieści z Nędzy spełniają wymagania materiałów prasowych i są gotowe do wykorzystania przez zainteresowane redakcje. Są już pierwsze tego przykłady. 24 stycznia raciborskie portale internetowe przekazały informację o tym, że wójt Iskała pracuje nad obniżkami opłat śmieciowych. Obniżka ma zostać poddana pod głosowanie radnych już w lutym. Niższe opłaty zaś mają obowiązywać wstecz od 1 stycznia. Ponadto wójt chwali w materiale mieszkańców za sumienne dokonywanie wpłat z tego tytułu i zastanawia się nad wprowadzeniem ulg w śmieciowym podatku dla rodzin wielodzietnych. Z ulgami przewiduje jednak problem, gdyż według jej wiedzy, gminy gdzie ustalono opłaty odwrotnie proporcjonalne od liczby mieszkańców muszą się tłumaczyć przed kontrolerami. Na tym koniec.
Ten dramatyzm stworzony z walki o ulgi trudno wytłumaczyć. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mówi jasno, że rada gminy może zróżnicować stawki opłaty w zależności od liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość. Ulga może więc objąć nie tylko rodziny wielodzietne ale i rodziny wielopokoleniowe mieszkające razem.
Warto dodać, że temat obniżek opłat był już wcześniej poruszany i forsowany przez radnych. Dla przykładu 20 stycznia podczas sesji rady gminy postulował o to radny Henryk Postawka. Wówczas wójt zapewniła, że pracuje nad tą sprawą gdyż w budżecie z tytułu opłat jest nadwyżka. Opłaty zatem tak czy inaczej musiałyby być obniżone gdyż system śmieciowy, zgodnie z ustawą, ma się samofinansować. To oznacza, że gmina nie może do niego dopłacać ani na nim zarabiać. Będziecie płacić tylko tyle ile musicie – tak stanowi prawo.
(woj)
Z ostatniej chwili
Jeszcze w poniedziałek, przed wysłaniem gazety do druku wójt Iskała zwołała na 31 stycznia nadzwyczajną sesję. Sens obrad ogranicza się do dwóch uchwał: zmian stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Najnowsze komentarze