Poniedziałek, 17 czerwca 2024

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Na Starowiejskiej ekrany w powiecie turbiny

07.01.2014 00:00 red

Niska emisja i hałas kładą się cieniem nad Raciborszczyzną

Ograniczona emisja zanieczyszczeń do środowiska w stosunku do pozostałej części woj. śląskiego nie oznacza, że nie trzeba podejmować dalszych działań – uważa Krzysztof Sporny szef referatu ochrony środowiska w starostwie.

Dotyczy to np. powietrza, które w powiecie raciborskim jest dużo czystsze niż w pozostałej części województwa śląskiego. Problemem są jednak w okresie grzewczym przekroczenia związane z niską emisją zanieczyszczeń, na skutek spalania złych gatunków opału, w mało efektywnych kotłowniach. Dziś w miarę możliwości finansowych działania ograniczające tę niską emisję zanieczyszczeń podejmują gminy, pozyskując środki z wojewódzkiego lub narodowego funduszu ochrony środowiska.

Większej ochrony wymagają też wody zarówno te powierzchniowe, jak i podziemne. Niezadowalający ich stan w powiecie jest rezultatem odprowadzania ścieków komunalnych z terenów miejskich i rolniczych do rzek. I choć wskaźniki na przestrzeni ostatnich lat poprawiają się, jest kilka gmin, które muszą tym problemem intensywniej się zająć.

Kierownik Krzysztof Sporny uspokaja co do szkodliwości oddziaływania pola magnetycznego ze stacji telefonii komórkowych i linii wysokiego napięcia. W Kuźni Raciborskiej i Raciborzu wykonywane były pomiary w zakresie emisji pól elektromagnetycznych. Badania nie wykazały przekroczenia dopuszczalnych norm w tym zakresie.

Coraz częściej mieszkańcy sięgają po kolektory słoneczne, których produkcja w Raciborzu odbywa się na skalę europejską. Przykładem zaś wykorzystania ciepła ziemi jest klasztor w Rudach, którego pomieszczenia ogrzewane są przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych pomp ciepła.

Brak obwodnicy miasta sprawia, że Racibórz musi również uporać się z hałasem komunikacyjnym. W ramach państwowego monitoringu środowiska, przeprowadzonego w 2009 r., jego badania na drodze krajowej z Opola na Chałupki wykazały przekroczenia dopuszczalnych norm. I pomimo że nie są za wysokie, w granicach 5 – 6 decybeli, wykonywane są przez starostę kroki prawne.

– Staramy się mobilizować zarządcę drogi do bieżących działań, m.in. utrzymywania nawierzchni w należytym stanie technicznym, jak również zobowiązujemy go do wykonania specjalistycznej dokumentacji pod nazwą „Przeglądy ekologiczne”, która ma wskazać, jak minimalizować hałas komunikacyjny. Przy ul. Starowiejskiej, a więc tam, gdzie jest to technicznie możliwe, do końca 2015 r. zarządca drogi wybuduje ekrany akustyczne – tłumaczył kierownik Krzysztof Sporny.

(ewa)


OZE zyskują uznanie

Mówiąc o ochronie środowiska, Krzysztof Sporny wskazał też na coraz częstsze stosowanie w powiecie odnawialnych źródeł energii. W Rudach Brantolce finalizowana jest budowa małej elektrowni wodnej o mocy 100 KW. Zaawansowane są też prace przy budowie biogazowni rolniczej w Turzach. Ponadto wydano już kilka pozwoleń na budowę ferm wiatrowych, np. w Gamowie, Sławikowie, Bojanowie, Wojnowicach, Pietrowicach Wielkich, Krzanowicach, Pietraszynie. Na terenie powiatu już wkrótce może pojawić się kilkadziesiąt wiatraków z turbinami o mocy 2-3 MW.

  • Numer: 1 (1130)
  • Data wydania: 07.01.14