Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Ekoserwis: Katowicki Fundusz obecny na POLEKO

22.10.2013 00:00 red

Ponad 600 wystawców z kraju i z zagranicy uczestniczyło 7 – 10 października w 25 jubileuszowej  edycji Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO w Poznaniu.

To największa oraz najważniejsza w kraju i Europie Środkowo-Wschodniej ekspozycja zaawansowanych rozwiązań dla ochrony środowiska. Dzięki niej,  w jednym miejscu i czasie, możliwe było spotkanie przedstawicieli samorządów, instytucji i zakładów gospodarki komunalnej oraz inwestorów a także instytucji wspierających finansowo ochronę środowiska.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji POLEKO było „Finansowanie ochrony środowiska w Polsce”. Tematyka ta związana była z  20-leciem funkcjonowania wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz z toczącą się w kraju debatą na temat nowych zasad pozyskiwania środków na ochronę środowiska w ramach perspektywy  finansowej Unii Europejskiej ma lata 2014 – 2020

Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, razem z pozostałymi wojewódzkimi funduszami, zaprezentował  swe możliwości dofinansowania działań proekologicznych oraz  uzyskane dzięki temu efekty ekologiczne  w regionach. Pracownicy katowickiego Funduszu rozdawali materiały informacyjne, ulotki i foldery prezentujące nasze rezultaty wspierania działań proekologicznych w województwie śląskim. Przy wejściu na poznańskie targi zaś, na dużych planszach, zademonstrowano zdjęcia największych ekologicznych inwestycji powstałych dzięki środkom wojewódzkich funduszy.

W rozmowach z uczestnikami tegorocznych targów wyjątkowo wiele  i często mówiono o dużej roli funduszy ekologicznych w  dostosowaniu standardów ekologicznych w naszym kraju do wymagań europejskich. Na przykład w województwie śląskim, dzięki wsparciu ze środków WFOŚiGW w wysokości ponad 6 mld zł, udało się zrealizować ok. 10 tys. zadań. Wybudowano ponad 5 tys. km sieci kanalizacyjnych, 900 km sieci wodociągowej. Na skutek powstania inwestycji związanych z ochroną atmosfery udało się w regionie ograniczyć emisję dwutlenku węgla o blisko 3 mln ton, wybudowano lub zmodernizowano 244 oczyszczalnie ścieków i wyremontowano ok 80 km koryt rzek, potoków i wałów przeciwpowodziowych, przeprowadzono ponad 4 tys. proekologicznych akcji i działań nie inwestycyjnych.

Gościom poznańskich targów zaprezentowano zdjęcia m.in. unikatowej w skali europejskiej biogazowni w Kostkowicach koło Cieszyna wybudowanej dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW w Katowicach. Jej wyjątkowość polega na możliwości wykorzystania przy produkcji energii wszystkich odpadów powstających w gospodarstwie rolnym. Katowicki fundusz wsparł jej powstanie w postaci dotacji i preferencyjnej pożyczki w wysokości ponad 6 mln zł. Dziś ta biogazownia wytwarza gaz spalany w specjalnym silniku kogeneracyjnym o mocy 600 kilowatogodzin wytwarzając prąd i ciepło. Powstaje także bardzo cenny nawóz wykorzystywany do nawożenia upraw.

Od początku swego istnienia 16 wojewódzkich funduszy przekazało przedsiębiorstwom, samorządom i organizacjom pozarządowym ponad 29 miliardów złotych.Za te pieniądze powstało m.in. 60 tys.km sieci kanalizacyjnej, a także 10 tys. oczyszczalni ścieków, wyremontowano i odbudowano 219 tys. km sieci wodociągowej.

(eco)

  • Numer: 43 (1119)
  • Data wydania: 22.10.13