Jak segregować śmieci
Część 5
ELEKTROŚMIECI
Odpady elektroniczne i elektryczne tzw. ZSEE (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) są jednym z największych źródeł zanieczyszczenia m.in. metalami ciężkimi (rtęć, ołów, kadm i chrom) oraz związkami chloru i bromu. Obejmują wszelkiego rodzaju zużyte lub wycofane z eksploatacji urządzenia elektryczne lub elektroniczne i ich podzespoły, w tym:
- wielkogabarytowe urządzenia AGD (m.in. urządzenia chłodnicze, pralki, zmywarki, elektryczne kuchenki, urządzenia wentylacyjne),
- małogabarytowe urządzenia AGD (m.in. odkurzacze, maszyny do szycia, żelazka, tostery, rozdrabniacze, golarki, zegarki, wagi),
- zabawki, konsole do gier video, komputerowo sterowane urządzenia do uprawiania sportów rowerowych, nurkowania, biegania, wiosłowania itp.,
- przyrządy do nadzoru i kontroli (m.in. czujniki dymu, regulatory ciepła),
- sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny (m.in. komputery, drukarki, laptopy, kopiarki, kalkulatory, telefony),
- sprzęt audiowizualny, narzędzia elektryczne i elektroniczne.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny należy wyselekcjonować oraz postąpić w jeden z poniższych sposobów:
- przekazać podmiotowi odbierającemu odpady zgodnie z harmonogramem odbioru. Gwarantowana częstotliwość odbioru to raz na kwartał,
- dodać podczas okolicznościowych akcji zbiórki elektrośmieci. W Raciborzu akcje zbiórki organizowane są dwa razy w roku, w maju i trzeci weekend września w ramach akcji Sprzątania Świata. ZSEE należy dostarczyć do jednego z dwóch punktów zbiórki zlokalizowanych na terenie miasta. Akcja ta jest promowana na plakatach oraz w raciborskich mediach.
- kupując nowy sprzęt, stary tego samego typu oddać bezpłatnie w sklepie (również realizując zakup przez Internet). Gwarancją braku dodatkowych opłat jest dostarczenie ZSEE do punktu sprzedaży,
- dostarczyć do PSZOK. W przypadku, gdy mieszkaniec nie posiada możliwości samodzielnego przewiezienia odpadów do PSZOK, może skorzystać z dodatkowo płatnej usługi transportu odpadów.
Wyrzucanie elektrośmieci wraz z odpadami zmieszanymi jest zabronione ustawowo. Oznacza to, że nawet mieszkańcy, którzy zadeklarowali brak segregowania odpadów komunalnych muszą ten odpad oddzielić i postąpić z nim w jeden z powyższych sposobów. Wyrzucanie odpadów ZSEE wraz ze zmieszanymi może grozić karą nawet 5000 zł grzywny.
ODPADY WIELKOGABARYTOWE
Wszelkiego rodzaju odpady, które ze względu na duże rozmiary i/lub wagę nie mieszczą się do pojemnika na zmieszane odpady komunalne lub pojemnika na odpady selektywne, są odpadem wielkogabarytowym. Do tej grupy odpadów należą m.in. stoły, szafy, krzesła, sofy, dywany, wózki dziecięce, materace, rowery, zabawki dużych rozmiarów, wanny, duże miski, kosze na pranie, meble ogrodowe, suszarki na pranie, itp.
Odpady wielkogabarytowe należy wyselekcjonować oraz postąpić w jeden z poniższych sposobów:
- w zabudowie jednorodzinnej przekazać podmiotowi odbierającemu odpady zgodnie z harmonogramem odbioru wystawiając wraz z workami odpadów segregowanych. Gwarantowana częstotliwość odbioru to raz na kwartał,
- w zabudowie wielorodzinnej wystawić w wyznaczonym miejscu altanki śmietnikowej w terminie możliwie najbliższym realizacji zbiórki. Odpady będą odbierane z altanek śmietnikowych według haromonogramu,
- dostarczyć do PSZOK. W przypadku, gdy mieszkaniec nie posiada możliwości samodzielnego przewiezienia odpadów do PSZOK, może skorzystać z dodatkowo płatnej usługi transportu odpadów.
BATERIE I AKUMULATORY
Akumulatory i baterie zawierają w swoim składzie metale ciężkie, szkodliwe dla ludzkiego zdrowia nawet w bardzo małych ilościach. Warto pamiętać, że źle składowane zużyte baterie zatruwają glebę i wodę.
Jedna bateria guzikowa do zegarka może skazić od 5 – 50 tysięcy litrów wody, bateria typu „paluszek” na trwałe zanieczyszcza 1 m3 gleby.
Baterie i akumulatory należy wyselekcjonować oraz postąpić w jeden z poniższych sposobów:
- przy zakupie nowych sztuk oddać w punkcie prowadzącym ich sprzedaż.
- oddać firmie prowadzącej zbiórkę baterii, której dane teleadresowe oraz miejsca zbiórki można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Racibórz www.bipraciborz.pl w zakładce menu przedmiotowe – zużyty sprzęt elektroniczny.
- wrzucić do pojemników do zbiórki baterii i akumulatorków przenośnych znajdujących się w różnych instytucjach np. w Urzędzie Miasta Racibórz, Starostwie Powiatowym.
- oddać do placówki oświatowej w ramach konkursu „Chomikuj baterie”.
- przy zakupie akumulatorów ołowiowych (kwasowych) sprzedawca detaliczny jest zobowiązany do przyjęcia zużytego urządzenia lub pobrania opłaty depozytowej, jeżeli kupujący nie przekazał mu zużytego akumulatora. Stawka opłaty depozytowej wynosi 30 zł za sztukę.
- oddać w sklepie prowadzącym sprzedaż baterii i akumulatorów przenośnych.
- oddać do PSZOK.
Najnowsze komentarze