Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Moim zdaniem

18.06.2013 00:00 red

Moim zdaniem.

Adam hrebeniak, emeryt, ekonomista, członek NaM.

Nowy  impuls

Nieczęsto się zdarza, żeby tak dobra wiadomość dotarła do miasta, jak ta, że hiszpańska firma „Dragados” została wybrana w przetargu do budowy polderu Racibórz Dolny. Z tą wiadomością można wiązać uzasadnioną nadzieję, że za kilka lat strach przed powodzią dla wielu mieszkańców odejdzie w niepowrotną przeszłość i nie powtórzy się sytuacja sprzed lat, że nastąpi duża migracja mieszkańców, jak po powodzi z 1997 r. Ludzie będą mogli ze spokojem budować swoją pomyślność materialną.

Ta oczekiwana od lat inwestycja powinna też zmienić panujący wokół miasta klimat i wzmóc skłonność firm do ponoszenia nakładów gospodarczych na nowe przedsięwzięcia. W mieście pozostało przecież sporo wolnych, w pełni uzbrojonych we wszystkie sieci i drogi, terenów poprzemysłowych, a także jest przygotowywane miejsce pod nowe inwestycje w strefie ekonomicznej. Sprzyjać takim przedsięwzięciom powinny ponadwiekowe tradycje przemysłowe naszego miasta.

Wydaje się, że nadszedł też czas, żeby z większym rozmachem myśleć o turystycz

nym wykorzystaniu Odry i to nie tylko do uprawiania kajakarstwa, co niejako zostało już przesądzone, ale także do podjęcia działań aby organizować rejsy  wycieczkowe płaskodennymi łodziami po nurcie rzeki. Taki kierunek myślenia uzasadnia założone w projekcie zaślepienie kanału Ulgi i skierowanie całego strumienia wody starym korytem rzeki. Przedsięwzięcie tego typu zwiększyłoby atrakcyjność turystyczną miasta i być może udałoby się dla niego uzyskać dofinansowanie z funduszy UE.

Można się także spodziewać, że zwiększone zatrudnienie w okresie budowy polderu wpłynie na ożywienie handlu i usług głównie okołobiznesowych, a także zostanie zagospodarowanych przynajmniej część z wolnych lokali.

Samorząd mógłby także pomyśleć jak zainteresować historią i kulturą miasta i okolicy przyjezdną część załogi budowlanej, ludzie ci mogą się stać doskonałymi ambasadorami, zamiast z góry utyskiwać, że w trakcie budowy nieco zostaną uszkodzone lokalne drogi.

  • Numer: 25 (1101)
  • Data wydania: 18.06.13