Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Moim zdaniem: Sektor publiczy się skurczy

14.05.2013 00:00 OQL

Adam Hrebeniak - emeryt, ekonomista, członek NaM

 

W procesie rozwoju tak samo przestrzeń jak i sposób zorganizowania miejskiego życia społecznego muszą ulegać zmianie, tak aby mogły sprostać ciągle nowym wymaganiom mieszkańców, szczególnie związanych z poprawą ich sytuacji materialnej. Miasta, które nie potrafią się zmieniać i dostosowywać, tracą na znaczeniu a ich świetność odchodzi w przeszłość.

Stopień wykorzystania potencjału miasta dobrze ilustruuje kierunek zachodzących zmian w liczbie pracujących w poszczególnych rodzajach działalności. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że dokładne ustalenie liczby pracujących jest trudne, ze względu  na koszty sprawozdawczości – firmy zatrudniające do 9 osób nie prowadzą sprawozdawczości w tym zakresie, a decyduje o tym duża liczba firm prowadzonych przez osoby fizyczne, których wielkość z reguły jest mała a jest ich  ponad 3.500. Dlatego różnica pomiędzy liczbą pracujących wykazanych w rocznikach statystycznych a faktycznie pracujących może być duża.

Sektor, w którym w czasie ostatnich 5 lat zatrudnienie kształtowało się w stabilnej wysokości i na pewno wszyscy pracujący byli objęci sprawozdawczością był sektor publiczny. W działalności tej obniżyła się liczba podmiotów i w przyszłości trzeba się spodziewać obniżenia zatrudnienia ze względu na spadek zarówno liczby ludności jak i liczby dzieci i młodzieży.

Tradycyjnie największe znaczenie w ocenie funkcji miasta przywiązuje się do roli przemysłu, ale zatrudnienie w tej dziedzinie w rocznikach statystycznych jest wykazywane łącznie z budownictwem. W działalności tych branż nastąpił niewielki ewidencjonowany wzrost zatrudnienia ( poniżej 1 % rocznie), ale bez dodatkowych badań  trudno ocenić jak się rozłożył pomiędzy nimi.

Natomiast bardzo trudno ocenić na podstawie prezentowanych w rocznikach statystycznych danych liczby pracujących w usługach, bowiem ponad 3.700 firm i osób fizycznych zadeklarowało ten rodzaj działalności. Nie ulega wątpliwości, że w  większości tych podmiotów zatrudnienie nie przekracza kilku osób a zatem nie są objęte sprawozdawczością. Wobec nieustannych zmian w otoczeniu, wahania w liczbie pracujących mogą być tu duże i znacząco wpływać na klimat i atmosferę w naszym mieście. Działania stabilizujące sytuację w tym sektorze powinny pochodzić ze strony władz miejskich.

Opinie oraz treści przedstawiają wyłącznie własne zdanie autorów i mogą, ale nie muszą, odzwierciedlać poglądów redakcji.

 

  • Numer: 20 (1096)
  • Data wydania: 14.05.13