Niedziela, 2 czerwca 2024

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Kącik ZUS

09.04.2013 00:00 red

Beata Kopczyńska - rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

Mam rentę rodzinną po mężu. Niedawno otrzymałam propozycję pracy. Zastanawiam się, czy podjęcie pracy spowoduje wstrzymanie mi renty po mężu? W jakiej wysokości mogę otrzymywać wynagrodzenie za pracę, abym mogła w dalszym ciągu otrzymywać pieniądze z ZUS?

Maria W.

Prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, ulega zmniejszeniu w razie osiągnięcia przychodu w kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy,  od 1 marca 2013 r. – 2583,30 zł, nie wyżej jednak niż 130 proc. średniej pensji, czyli 4797,40 zł. Zawieszeniu ulegają emerytury i renty świadczeniobiorców, którzy osiągnęli przychód przekraczających 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku, gdy przychód osiągany przez świadczeniobiorcę przekroczy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia – emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy oraz renta rodzinna dla jednej osoby ulegną zmniejszeniu o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia (ustalaną przy kolejnych waloryzacjach): od 1 marca 2013 r. – 466,78 zł – renta rodzinna dla jednej osoby.

Osoba, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny, ma ustalone prawo do emerytury, pobiera jednak rentę rodzinną po mężu jako świadczenie korzystniejsze, może osiągnąć dodatkowe przychody bez żadnych ograniczeń.


Jestem emerytem i mam II grupę inwalidztwa. Byłem zatrudniony w jednej z firm, ale musiałem przerwać pracę. Teraz mam propozycję zatrudnienia w zakładzie pracy chronionej, lecz nie wiem, czy mogę podjąć taką pracę.

Stały Czytelnik

Zatrudnienie emeryta zależy od pracodawcy i fakt podpisania umowy o pracę nie ma dla ZUS-u znaczenia. Natomiast jeśli emeryt nie skończył obowiązującego powszechnego wieku emerytalnego i osiąga przychody przekraczające określone kwoty, to ZUS świadczenie (emeryturę) zmniejsza lub zawiesza.

Kwoty te zmieniają się co trzy miesiące i zależą od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, ogłaszanym przez prezesa GUS. Zmniejszenie świadczenia powoduje kwota przekraczająca 70 proc. tego wynagrodzenia, natomiast zawieszenie świadczenia – kwota przekraczająca 130 proc. Od 1 marca kwoty te wynoszą odpowiednio: 2583,30 i 4797,40 zł.

  • Numer: 15 (1091)
  • Data wydania: 09.04.13