Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Sławią kuchnię śląską w całej Europie

25.03.2013 00:00 OQL

Od 12 do 15 marca uczniowie gimnazjum w Kuźni Raciborskiej  oraz ich nauczyciele gościli w bułgarskim Kirdżali.

 

W tamtejszej szkole odbyło się spotkanie w ramach programu Comenius „Razem przy stole w Europie”. Uczniowie i kadra z Niemiec, Turcji, Bułgarii i Polski wymieniali doświadczenia i uwagi dotyczące systemu kształcenia, zatrudniania w szkołach, problemów związanych ze szkolnictwem oraz postępu prac nad projektem, czyli przygotowaniem I części książki kucharskiej dań typowych dla danego regionu w języku niemieckim.

Z kuźniańskiego gimnazjum w wizycie udział wzięli uczniowie: Angelika Gasidło, Oliwia Pater, Daria Szymanowska, Natalia Brzeźniak, Natalia Smyka, Radosław Rąpała oraz dyrektor szkoły Kazimierz Szczepanik, a także koordynator Sabina Chroboczek-Wierzchowska.

Podczas wizyty uczniowie wybrali logo projektu, przygotowywali sałatkę szopską, piekli banicę (typowe bułgarskie ciasto z serem) oraz brali udział w zajęciach z języków obcych, lekcjach matematyczno-przyrodniczych oraz pracach ręcznych. Jednak, jak podkreśla dyrektor gimnazjum, do atrakcji pobytu należało zwiedzanie świętego miasta Perperikon, które znajduje się wśród skał wschodnich Rodop.

Uczniowie  swój pobyt w Bułgarii wspominają  bardzo ciepło i mile. Kordynator szkolnego projektu Comeniusa, Sabina Chroboczek-Wierzchowska wyjaśnia, że wyjazd to tylko część działalności uczniów w ramach akcji. –  Organizujemy warsztaty kulinarne oraz zajęcia na temat zdrowego i mądrego odżywiania. Zorganizowaliśmy szkolny konkurs na Logo Comeniusa, przygotowaliśmy prezentacje uczniów w formie listów gończych, a także I część książki kucharskiej ze śląskimi specjałami. Zaczynamy prace na specjalnie utworzonej dla naszego projektu platformie edukacyjnej – wymienia. W ramach rewizyty, w czerwcu, partnerzy gimnazjum w Kuźni odwiedzą miasto.

Oprac. (woj)

Krótka historia miasta Perperikon. Perperikon istniała już 5 tys lat p.n.e. Ludzie z epoki kamienno-miedzianej stworzyli tu pierwszą świątynię, tu miała też swoje miejsce świątynia Dionizosa, w której wykonano dwie przepowiednie o historycznym znaczeniu: Aleksander Wielki dowiedział się że zawładnie światem, a Rzymianie, że stworzą największe imperium. Antyczne miasto upadło poprzez działania plemienia Gotów w 378 roku, które to spaliło Perperikon, jednak przez kolejne wieki prowadzono o to miejsce liczne walki między Bułgarią a Bizancjum. Dziś w starożytnych ruinach można zobaczyć m.in. przejście skalne,  pozostałości dawnej sali tronowej z tronem, mały i duży grobowiec (z 15 sarkofagami), ołtarz świątyni Dionizosa, akropol, mały pałac, cysterny (zbiorniki na wodę), szarapana (kamienne koryto do produkcji wina).  – Nasze zaskoczenie wzbudził fakt, że obiekt nie jest specjalnie chroniony, a turyści mogą chodzić bez przeszkód po całym kompleksie – relacjonuje Kazimierz Szczepanik.

 

  • Numer: 13 (1089)
  • Data wydania: 25.03.13