Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Zatrucie tlenkiem węgla

19.03.2013 00:00 OQL

Dawid Kazaniecki – ratownik medyczny oraz instruktor pierwszej pomocy radzi

W związku z rozpoczęciem okresu grzewczego pojawiają się zagrożenia związane z procesem spalania, a mianowicie powszechne zatrucia czadem. Tlenek węgla (czad) jest substancją bezbarwną, bezwonną, nieco lżejszą od powietrza, dlatego jest taki groźny.

Tlenek węgla powstaje w procesie spalania węgla i substancji zawierających węgiel w swoim składzie, w środowisku ograniczonego dostępu tlenu. Znajduje się także w spalinach samochodowych, przemysłowych, etc. Najczęstsze zatrucia czadem spowodowane są wdychaniem spalin samochodowych, przy wadliwie działających instalacjach piecyków grzewczych, szczególnie w źle wentylowanych pomieszczeniach (zamknięty garaż, łazienka bez otworów wentylacyjnych) oraz przebywaniem w środowisku pożaru. Zatrucia te są najczęściej przypadkowe i zamierzone w celach samobójczych. Zabójcze działanie czadu polega na wiązaniu się tej substancji z hemoglobiną odpowiadającą za transport tlenu do komórek organizmu. Tlenek węgla wiąże się 200 razy lepiej z krwinkami czerwonymi niż tlen, który tak potrzebny jest do życia. Po połączeniu tlenku węgla z hemoglobiną powstaje karboksyhemoglobina. Fizjologicznie w organizmie może znajdować się jej do 5 proc. Wartość krytyczna (śmiertelna) to 60-70 proc. Ciężkość zatrucia warunkują czas wdychania, stężenie czadu w powietrzu, stan zdrowia, wiek, intensywność wykonywanej pracy w czasie ekspozycji itp. Objawami zatrucia zaczynając od najmniej niebezpiecznych są: osłabienie, bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, nieostre widzenie, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia świadomości do utraty przytomności w efekcie, przyśpieszony oddech, przyśpieszona czynność serca, drgawki, niewydolność oddechowa i krążeniowa a w efekcie zgon. Pierwszą pomocą w takich sytuacjach jest: zadbanie o bezpieczeństwo – przewietrzenie pomieszczenia, wezwanie ambulansu, wyniesienie poszkodowanego z mieszkania, sprawdzenie czy oddycha (gdy poszkodowany i ratownik są na zewnątrz). Przytomnego należy posadzić w pozycji półsiedzącej oraz rozluźnić jego ubranie dla łatwiejszego oddychania, a u  nieoddychającego poszkodowanego rozpocząć resuscytację krążeniowo – oddechową.

Dawid Kazaniecki – ratownik medyczny oraz instruktor pierwszej pomocy. Szczegółowe informacje na temat kursów można znaleźć pod adresem www.kursypp.republika.pl oraz numerem tel. 502–085–190 lub wysłać e–mail na adres kursy.kazaniecki@gmail.com

  • Numer: 12 (1088)
  • Data wydania: 19.03.13