Dwujęzyczne tablice w kolejnych gminach?
PIETROWICE WIELKIE, RUDNIK. Prezes GUS-u Janusz Witkowski ogłosił iż w gminach Pietrowice Wielkie i Rudnik ponad 20 proc. ludności zadeklarowało narodowość niemiecką. Dane te przekazano już do Ministerstwa Administracji, a pochodzą z Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 r.
Zgodnie z Ustawą o Mniejszościach Narodowych i Etnicznych w gminach, w których mieszka ponad 20 proc. osób deklarujących przynależność do konkretnej mniejszości narodowej można ustawić, bez konsultacji społecznych, dwujęzyczne tablice. Potrzeba jedynie odpowiedniej uchwały rady gminy. Podobnie stało się w zeszłym roku w gminie Krzanowice, pierwszej w województwie śląskim z dwujęzycznymi tablicami we wszystkich miejscowościach.
Według GUS-u, w całej Polsce funkcjonuje już 51 gmin mniejszościowych w tym 22, w których mniejszość tworzą Niemcy. W województwie śląskim są tylko trzy takie gminy, wszystkie są związane z Niemcami i wszystkie leżą w powiecie raciborskim.
Ciekawostką jest, że w całym województwie śląskim na 167 gmin aż w 76 co najmniej 10 proc. mieszkańców czuje przynależność do narodowości innej niż polska. W tym we wszystkich ośmiu gminach naszego powiatu. Nie wiadomo jednak czy chodzi tylko o Niemców. Według najnowszych danych GUS-u, w spisie powszechnym niespodziewanie dużo osób zadeklarowało narodowość śląską. Okazało się nawet, że Ślązacy są najliczniejszą mniejszością narodowo-etniczną w Polsce.
Czy w Rudniku i Pietrowicach planują w związku z powyższym wprowadzenie dwujęzycznych tablic?
Wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek przyznaje, że kiedy dotrą do niego oficjalne wyniki spisu to ogłosi w sprawie dwujęzycznych tablic debatę. – Jesteśmy gminą wielonarodową i jestem wójtem wszystkich mieszkańców. Jeśli tylu z nich tak się opowiedziało to musimy się nad tym zastanowić. Na pewno nie będziemy niczego na siłę blokować, choć już kiedyś odbyła się w tej sprawie dyskusja i radni nie zdecydowali się na dwujęzyczne tablice – mówi.
Wójt Rudnika Alojzy Pieruszka wyjaśnia, że wprowadzenie dwujęzycznych tablic nie jest wcale takie proste, a na pewno wymaga sporo czasu. Powołuje się na Krzanowice, gdzie już od blisko 10 lat samorząd miał możliwość wprowadzenia dwujęzyczności, a dokonał tego dopiero w 2012 r. Sprawa na pewno trafi pod dyskusję samorządowców.
Marcin Wojnarowski
Najnowsze komentarze