Niedziela, 16 czerwca 2024

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Artysty Powrót do korzeni

05.02.2013 00:00 red

11 lutego o 17.00 w Towarzystwie Miłośników Ziemi Raciborskiej (ul. Długa 9) odbędzie się spotkanie z mistrzem małych form plastycznych Gurgenem Gadaczikiem, połączone z wystawą jego prac.

Urodzony w Armenii Gurgen Gadaczik jest z pochodzenia Polakiem. Jego dziadek Józef podzielił los wielu polskich patriotów, którzy sprzeciwiali się ówczesnej władzy. Został zesłany do małej miejscowości Mec Parni właśnie w Armenii. Mieszkańcy do dnia dzisiejszego przekazują z pokolenia na pokolenie wspomnienia o polskim lekarzu, który pomagał, leczył, był dobrym człowiekiem.

Ojciec Gurgena – Stanisław mieszkał w Giumri, którą w 1988 roku nawiedziło tragiczne trzęsienie ziemi. Żył w trudnych czasach, brakowało pożywienia, panowała bieda, wokół gruzy, baraki służące za domy, ale mimo tak tragicznego położenia „Stasik”, bo tak go nazywano, nigdy nie tracił hartu ducha, był człowiekiem wielkodusznym, życzliwym, gotowym przyjść z pomocą potrzebującym.

Żona Gurgena – Irena Kamińska również pochodzi z Polski. Mają dwóch synów: Aszota i Arega oraz wnuczkę Irenkę.

Gurgen Gadaczik jest znanym reżyserem i operatorem filmowy w Armenii, dyrektorem Filmowego Centrum „Teatr”. Posiada bogatą wideotekę dotyczącą sztuki Armenii przedstawiającą twórczość stu czterech artystów malarzy, a także kolekcję sfilmowanych przez siebie 150 spektakli teatralnych. Ten obszerny materiał, zebrany przez Gadaczika, stanowi dużą wartość, jako część ormiańskiej kultury, ale jest również pomocą przydatną w pracy dydaktycznej dla szkół wyższych o kierunku plastycznym lub teatralnym.

To człowiek kreatywny, utalentowany, twórca oryginalnych form plastycznych wymagających dużej precyzji jubilerskiej. Opisując twórczość Gadaczika mogę jedynie podkreślić precyzję wykonania tych dzieł, opartych na małych elementach, jako podstawie. Cytując łacińską mądrość, że „Wielość w małym” mógłbym zakończyć ten opis, ale trzeba zobaczyć i przekonać się, że odbija się w nich złożoność skomplikowanej natury ludzkiej. Dzieła, które tworzy ten niesamowity artysta mają cykle tematyczne pod nazwą „Alegoria”, „Teatr”, „Błazny”, „Lot”, „Matador”, „Balet”, „Zodiaki”, „Narodziny planety”, „Pięta”, „Lot miłości” i inne. Mistrz tych maleńkich form żartując nazywa je „gugizmem” od imienia Gurgen – Gugo.

Gurgen w wieku 62 lat podjął ważną życiową decyzję powrotu do korzeni z całą swoją najbliższą rodziną. 6 lutego w Urzędzie Miasta Racibórz otrzyma polski dowód osobisty.

Józef Nakraszewicz

  • Numer: 6 (1082)
  • Data wydania: 05.02.13