Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Prawnik radzi

29.01.2013 00:00 red

Alicja Rak. Kancelaria Adwokacka ul. Wodzisławska 75, 44–200 Rybnik, telefon 606 645 495. Masz wątpliwości, porady prawnika za darmo! Napisz na nr@nowiny.pl

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, w ostatnim czasie zjawił się w mojej siedzibie przedstawiciel firmy, która sprzedaje kolektory słoneczne. Podpisałem umowę z przedstawicielem firmy, jednakże dopiero w domu zapoznałem się szczegółowo z jej treścią. W terminie 10 dni złożyłem stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy, jednakże przedstawiciel firmy poinformował mnie, że nie mam takiego prawa jeżeli prowadzę działalność gospodarczą. Czy mogę odstąpić od umowy w dziesięciodniowym terminie, jeśli jestem przedsiębiorcą, a zakup miał związek z prowadzoną przeze mnie działalnością?

Krzysztof z Rybnika

Prawo do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa sprzedającego lub usługodawcy albo umowy zawartej na odległość bez podania przyczyny w ciągu 10 dni nie dotyczy nabywców towarów lub usług, którzy są przedsiębiorcami. Tak wynika z art. 1 i art. 6 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (DzU z 2000 r. nr 22, poz. 271 z późn. zm.).

Ustawowe uprawnienie do odstąpienia od umowy bez podawania przyczyn i – co do zasady – bez konsekwencji finansowych dotyczy bowiem tylko transakcji, w których kupującym towar lub usługę jest konsument, czyli osoba fizyczna dokonująca zakupów w celu niezwiązanym z prowadzoną działalnością zawodową lub gospodarczą. Osoby fizyczne, które są przedsiębiorcami, a jednocześnie dokonują zakupu towaru lub usługi w celu związanym z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą nie mogą więc skorzystać z tego ustawowego uprawnienia.

  • Numer: 5 (1081)
  • Data wydania: 29.01.13