środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Co nas czeka w 2013 ROKU

22.01.2013 00:00 red

Co nas czeka w 2013 ROKU.

Na Zamek Piastowski z biletem

Od 14 stycznia na Zamku Piastowskim obowiązują opłaty za zwiedzanie dawnej piastowskiej siedziby. Dzieci do lat 7 mają wstęp bezpłatny, uczniowie, studenci, emeryci i renciści wchodzą za złotówkę, a dorośli za 2 zł. W zamian za te symboliczne kwoty turyści otrzymują pięknie wydany bilet z XVII-wieczną panoramą zamku i jego współczesnym widokiem. Bilet można zarezerwować on-line, dzięki specjalnej aplikacji na stronie zamekpiastowski.pl. W okresie ferii wstęp na Zamek Piastowski dla uczniów i młodzieży będzie bezpłatny. Bezpłatne dla szkół są też zamkowe lekcje historii (wejściówki płatne). W zeszłym roku Zamek Piastowski odwiedziło 20 tys. osób z całego świata.  W tym roku na turystów czekać będą kolejne niespodzianki. W lutym zostanie otwarta wystawa unikalna w skali całego Śląska. W dwóch komnatach domu książęcego powstanie ekspozycja poświęcona historii śląskiego więziennictwa.

Nowa jakość w służbie zdrowia

W styczniu ruszył eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców) czyli system umożliwiający natychmiastowe potwierdzenie czy pacjent jest ubezpieczony i może korzystać bezpłatnie np. z wizyty u lekarza rodzinnego. Dzięki niemu nie trzeba już pamiętać o drukach RMUA bo rejestratorce wystarczy nr PESEL (np. z dowodu osobistego lub prawa jazdy). Nawet jeśli system błędnie stwierdzi, że nie jesteśmy ubezpieczeni, lekarz musi nas przyjąć na podstawie naszego oświadczenia. W nowym roku wyższy standard opieki nad pacjentem będzie obowiązywał w raciborskim szpitalu, który otrzymał akredytację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (przyznana do 23 grudnia 2015 r.). Rozpoczęły się też zabiegi na jednym z najnowocześniejszych w regionie centralnych bloków operacyjnych, który tworzą cztery sale: chirurgiczna, ginekologiczna, ortopedyczna i laryngologiczno-chirurgiczna oraz czterołóżkowa sala wybudzeń. Operacje na swym oddziale, jak na razie jeszcze będą wykonywali okuliści. Po zakupie nowego mikroskopu również okulistyka zostanie przeniesiona i będzie dzieliła salę operacyjną z laryngologią. Zabiegi mogą być wykonywane przez wszystkie dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Po paszport poza Racibórz

31 marca terenowy punkt paszportowy działający w Starostwie Powiatowym w Raciborzu zostanie zlikwidowany a paszport będzie można uzyskać w wydziale paszportowym dowolnego urzędu wojewódzkiego, niezależnie od miejsca zamieszkania czy zameldowania. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że dokument można odebrać tylko w tym samym miejscu, w którym składało się wniosek. Paszport tymczasowy będzie można otrzymać również w nagłych przypadkach związanych z działalnością zawodową. Do tej pory taka możliwość zarezerwowana była wyłącznie dla przypadków związanych z chorobą lub śmiercią członka rodziny. Nowością jest otrzymanie tzw. drugiego paszportu. To dobra informacja dla turystów, którzy odwiedzają skonfliktowane ze sobą kraje. Dotychczas mając np. wizę izraelską nie można było wjechać do niektórych z krajów arabskich bez uprzedniej wymiany paszportu, teraz będzie można otrzymać drugi paszport.

Ruszy remont dworca

PKP chce w ciągu dwóch lat wyremontować go kosztem kilkunastu milionów złotych. Stara się o rządową dotację. To oznacza, że wcześniej niż w 2015 nie zobaczymy na Dworcowej komendy straży miejskiej czy innych służb miejskich. Magistrat nadal jest zainteresowany dzierżawą pomieszczeń na dworcu, monitoruje sytuację w PKP.

W mieście już pozamiatane

Epokowa zmiana szykuje się od lipca w zasadach dotyczących wywozu śmieci. Mieszkańcy domów nie będą już podpisywać umów z firmami wywożącymi śmieci. W Raciborzu stawka opłaty w przypadku zbierania i odbierania ich w sposób selektywny wyniesie 9 zł miesięcznie na jednego mieszkańca nieruchomości bez względu na to ile śmieci produkuje. Liczba osób w mieszkaniu lub domu zostanie ustalona na podstawie wypełnionych przez mieszkańców deklaracji. Zostaną one rozdane w pierwszym kwartale tego roku. Przy braku selektywnej zbiórki opłata będzie podwójna. Mieszkańcy będą wpłacać należność za śmieci do magistratu, a ten wybierze w przetargu firmę, która zajmie się wywozem odpadów.

Windą do nieba

W pierwszym półroczu tego roku raciborskie krwiodawstwo sukcesywnie będzie się przenosiło do nowej siedziby. Budynek, którego bryła i kolory symbolizują obieg krwi w organizmie ludzkim, spełnia wszystkie wymogi ministra zdrowia. Dawcy będą mieć w nim lepsze warunki przede wszystkim ze względu na reżim sanitarny, choć na ich dobre samopoczucie wpłynie dużo zieleni i dach z widokiem na niebo. Nie zapomniano też o specjalnych windach do przewożenia krwi i dużych magazynach chłodniczych na przechowywanie osocza. Po przeprowadzce, stary budynek, z którego nadal będą korzystać pacjenci przychodzący na badania, przejdzie gruntowny remont. Oficjalne otwarcie nowego centrum zaplanowano na 14 czerwca, który obchodzony jest jako Światowy Dzień Krwiodawstwa.

Pędzę do ciebie światłowodem

W 2013 roku firma ostrog NET rozpocznie projektowanie kilkudziesięciu kilometrów sieci, dla potrzeb „Raciborskiej Sieci Światłowodowej”. Ma ona objąć swoim zasięgiem miasto Racibórz, Kuźnię Raciborską oraz kilka okolicznych wiosek. Sieć ma poprawić i wzmocnić jakości usług internetowych, telewizji cyfrowej nowej generacji, telefonii cyfrowej oraz umożliwić korzystanie z VOD (wideo na żądanie, np. z tvnplayer, ipla) dla mieszkańców powiatu.

Zbiornik Racibórz na starcie

Po 16 latach od powodzi stulecia zapadła decyzja o pozwoleniu na budowę Zbiornika Racibórz Dolny, który ma chronić nasze okolice przed powodzią. Po protestach ekologów i licznych procedurach, których nikt przeciętny nie rozumiał, wojewoda ogłosił, że można w końcu budować. Najpierw jednak trzeba ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę robót. To ma nastąpić najszybciej na wiosnę. W międzyczasie ma zostać wybudowana od zera wioska Nowe Nieboczowy, w której zamieszkać chce ponad 200 mieszkańców Nieboczów – wioski poświęconej pod zbiornik.

Rewolucja w powiatowej oświacie

Radni powiatowi stanęli przed podjęciem decyzji o likwidacji legendarnej placówki: Zespołu Szkół Ekonomicznych. Jest to pomysł większości rządzącej powiatem, która tłumaczy to względami oszczędnościowymi. Przy ul. Gimnazjalnej nadal będzie funkcjonowała szkoła która powstanie z połączenia ekonomika z zawodówką. Wszystko po to by ratować nauczycielskie etaty przed redukcją. Stanowisko straci obecny dyrektor ZSE.

  • Numer: 4 (1080)
  • Data wydania: 22.01.13