Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Ulica Długa ze szklanym dachem i halogenami

22.01.2013 00:00 red

Powstał wstępny raport z projektu, który ma ożywić centrum miasta.

NaM ma pomysł jak wskrzesić umierający deptak przy rynku. To element Obywatelskiego Planu Rewitalizacji Centrum Raciborza.

– Przepytywaliśmy wstępnie o problemy związane z badaną przestrzenią osoby zaangażowane w działalność w tym obszarze (urzędnicy, biznesmeni, zarządcy wspólnot, mieszkańcy, przedstawiciele ngo) – informują autorzy.

Wśród końcowych wniosków pojawiły się propozycje co zrobić z ulicą Długą, złośliwie nazywaną w ostatnich latach Bankową z uwagi na liczną reprezentację instytucji finansowych. Za przyczynę „śmierci” Długiej uznano na przykład brak bezpłatnych miejsc parkignowych w pobliżu. Wiąże się początki jej gaśnięcia również z zamknięciem Rynku dla ruchu kołowego. Zabrakło w odniesieniu do tej ulicy obwarowań, by można tam było otwierać lokale o pożądanym społecznie charakterze.

Z dyskusji w ramach projektu NaM pod hasłem „Ożywiamy Racibórz” wynika także, że na Długiej potrzebne są halogeny nad budynkami, dające światło w dół, równo doświetlające ulicę. – Warto by tutaj stworzyć miniogród botaniczny, niższe kwiaty posadzić, może zastosować jakąś formę aromaterapii. Można też popróbować z jakimiś wzorami klombów (tu koń, tu sportowiec, tu rowerzysta) – płyną liczne propozycje. Wśród nich jest i taka: można na wyższym poziomie ulicy wymienić nawierzchnię, tak jak to zrobiono w części dolnej, ustawić kilka ławek, takich na których posadzono by kilka postaci słynnych raciborzan (wzorem Łodzi). Długa, po szklanym zadaszeniu na całej swojej długości, mogłaby być atrakcyjnym całosezonowym deptakiem, z licznym knajpkami, wydarzeniami, grajkami, mimami i występami młodych lokalnych artystów.

Autorzy projektu proszą by zwracać uwagę na brzydkie, sypiące się elewacje na Długiej, czy takie drobiazgi jak kable sterczące nad szyldem Piccolo, mnożące się bezzasadnie dziury na banery RCK. – Są dziesiątki takich zepsutych detali, zacznijmy je masowo dostrzegać, a potem usuwać – mówią NAMowcy.

(oprac. m)

  • Numer: 4 (1080)
  • Data wydania: 22.01.13