Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

Wybuch zabrał im dom

18.12.2012 00:00 OQL

W nocy z 11 na 12 grudnia przy ulicy Grabie w Żytnej doszło do wybuchu gazu. Eksplozja zniszczyła całkowicie jeden budynek. Cudem nikt nie zginął.

Do wybuchu doszło ok. godz. 2.20 w nocy. – Prawdopodobnie powodem wybuchu była nieszczelność butli gazowej o wadze 11 kilogramów. W wyniku wybuchu praktycznie całkowicie został zniszczony jeden budynek i częściowo drugi z nim sąsiadujący. Pięć osób zostało zabranych do szpitala, jednak jak dowiedzieliśmy się od rodziny, bez większych obrażeń – informuje Bogusław Łabędzki. Służby gminne już zorganizowały lokale zastępcze dla poszkodowanych rodzin. W działaniach ratowniczo-gaśniczych udział brało 11 zastępów straży pożarnej, w tym JRG Rybnik, JRG Racibórz oraz dwie jednostki OSP. Teraz inspektor nadzoru budowlanego ma zdecydować, czy drugi budynek będzie nadawać się do zamieszkania.  Pomoc dla rodziny organizuje między innymi Urząd Gminy w Lyskach. – Byłem na miejscu już od godziny 4.00 kiedy o tragedii powiadomił mnie naczelnich OSP – mówi Grzegorz Gryt, wójt Lysek. – Zniszczenia są naprawdę poważne. Dokumenty rodzin są pod gruzami. Mamy już firmę, która pomoże przy pracach rozbiórkowych. Jedna z rodzin straciła większość swojego dobytku. Organizujemy dla nich materiały pierwszej potrzeby. Poszkodowani zapewniają, że mają lokale zastępcze u rodziny ale na wszelki wypadek w OSP Żytna przygotowaliśmy łóżka z węzłem sanitarnym – dodaje Gryt. Straty jakie spowodował wybuch liczone są w setkach tysięcy złotych.

(ska), (acz)

  • Numer: 51/52 (1075/1076)
  • Data wydania: 18.12.12