Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Prawnik radzi

20.11.2012 00:00 red

Alicja Rak. Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Jarmundowicz, ul. Wodzisławska 75, 44-200 Rybnik, tel. 606 645 495. Masz wątpliwości, szukasz pomocy? Napisz na nr@nowiny.pl.

Dzień dobry, pracuję w firmie zatrudniającej około 20 osób, mój pracodawca przez okres około roku wypłacał mi zawyżone wynagrodzenie – miesięcznie około 100 zł.  Aktualnie pracodawca domaga się ode mnie zwrotu tej kwoty, ponieważ jak argumentuje, księgowa błędnie naliczała mi moje wynagrodzenie. Czy mam obowiązek dokonania zwrotu pieniędzy?

Krzysztof z Raciborza

Jak każdy pracownik, miał Pan prawo uznać, że świadczenie wypłacone przez pracodawcę, który w tym zakresie działa przy pomocy biura rachunkowego, jest wypłacane zasadnie i zgodnie z prawem. Mógł Pan domniemywać, że otrzymywane wynagrodzenie zostało naliczone zasadnie, zwłaszcza, że kwota o jaką było zawyżone Pana wynagrodzenie wynosi 100 zł miesięcznie.

Powyżej zaprezentowane stanowisko znajdują pełne potwierdzenie w orzecznictwie,  Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 sierpnia 2001 r. I PKN 408/00 „ pracownik ma prawo uważać, że świadczenie wypłacane przez pracodawcę posługującego się wyspecjalizowanymi służbami jest spełniane zasadnie i zgodnie z prawem, a więc nie musi liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu (art. 409 KC)”.

Nadto należy wskazać, iż zgodnie z art. 409 KC, obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu. Tak, więc  Pan jako osoba posiadająca status pracownika, nie musiała liczyć się z obowiązkiem zwrotu wypłaconego przez pracodawcę zawyżonego wynagrodzenia.

  • Numer: 47 (1071)
  • Data wydania: 20.11.12