Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Kącik ZUS

20.11.2012 00:00 red

Odpowiada: Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

 

Mam 58 lat. Pracuję w pełnym wymiarze czasu na umowę na czas nieokreślony. Spełniam wymogi wcześniejszego pójścia na emeryturę:

– przepracowałem 25 lat do grudnia 1998 r.;

– do grudnia 1998 r. przepracowałem 16 lat w warunkach szczególnych;

– nie jestem w OFE.

Zapytanie: w lutym 2015 r. skończę 60 lat. Kiedy i czy otrzymam informację z ZUS potwierdzającą przejście w wieku 60 lat na emeryturę?

Hubert z Pietrowic

Postępowanie o przyznanie emerytury wszczyna się na podstawie wniosku, który składa zainteresowany (z wyjątkiem emerytury przyznawanej rencistom, którzy ukończyli wiek emerytalny). Wniosek ten mogą złożyć osoby ubiegające się zarówno o starą, jak i nową emeryturę. Po jego skompletowaniu należy go zgłosić z odpowiednim wyprzedzeniem, nie wcześniej jednak niż na miesiąc przed spełnieniem warunków wymaganych do przyznania emerytury. W przypadku czytelnika wniosek o ustalenie emerytury na podstawie art. 184 ustawy obowiązującej najwcześniej  należy złożyć na miesiąc przed ukończeniem wieku 60 lat.

 


 

Rentę z tytułu niezdolności do pracy mam przyznaną na stałe. Czy ZUS może ponownie wezwać mnie na badanie?

Rencistka z Raciborza

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, pomimo orzeczenia trwałej niezdolności, może w szczególnych przypadkach podlegać ponownemu rozpatrzeniu. Powtórnej oceny niezdolności do pracy może dokonać naczelny lekarz ZUS-u, który sprawuje nadzór nad orzecznictwem o niezdolności do pracy w imieniu prezesa zakładu. Analizuje on i kontroluje prawidłowość i jednolitość stosowanych przez lekarzy orzeczników zasad orzecznictwa o niezdolności do pracy. Jeżeli zaś stwierdzi, że istnieje uzasadnione podejrzenie co do zgodności orzeczenia ze stanem faktycznym lub zasadami orzecznictwa o niezdolności do pracy, może zlecić uzupełnienie dokumentacji lekarskiej, skierować osobę, której sprawa dotyczy na badania przez lekarza konsultanta, psychologa, badania dodatkowe lub na obserwację szpitalną. Ostatecznie naczelny lekarz ZUS-u może skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia przez lekarza orzecznika.


Czy osoba, która otrzymała decyzję emerytalną, może wycofać swój wniosek o emeryturę?

Czytelnik z Markowic

Zainteresowanemu przysługuje prawo do cofnięcia zgłoszonego przez siebie wniosku o emeryturę lub rentę. W trybie artykułu 116, ust.2 ustawy emerytalnej wniosek może być wycofany, ale nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji. W razie wycofania wniosku postępowanie w sprawie świadczeń podlega umorzeniu. Wycofanie wniosku (na piśmie lub gdy zostało zgłoszone ustnie do protokołu) jest skuteczne, jeżeli nastąpiło przed upływem miesiąca od dnia otrzymania decyzji.


O kilkunastu lat byłem na rencie, ostatnio orzecznik wstrzymał mi jej wypłatę. Na razie zarejestrowałem się na bezrobociu, ale mam pytanie, kiedy ponownie będę mógł starać się o przywrócenie renty?

Marcin z Rydułtów

Wniosek o ustalenie dalszego prawa do renty może być złożony w każdym czasie. Ważne jest, aby stan zdrowia uzasadniał orzeczenie niezdolności do pracy. Przywrócenie prawa do renty może nastąpić w przypadku, gdy ponownie niezdolność do pracy powstanie w ciągu 18 miesięcy od ustalenia prawa do renty w związku z odzyskaniem zdolności do pracy.


Jestem taksówkarzem, od poniedziałku do piątku  pracuję na terenie powiatu wodzisławskiego, ale w soboty i niedziele jako hydraulik w ramach tej samej działalności pracuję w Czechach. Gdzie mam opłacać składki na ubezpieczenia społeczne  – w Polsce, czy w Czechach?

Czytelnik

Jeżeli mieszka Pan w Polsce, podlega Pan ustawodawstwu polskiemu. Składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne powinny być odprowadzane w naszym kraju, ponieważ tutaj wykonuje Pan znaczną część swojej działalności.

 

 

  • Numer: 47 (1071)
  • Data wydania: 20.11.12