Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Ekoserwis: Nadal walczymy z azbestem

20.11.2012 00:00 red

Do końca 2013 roku przedłużono okres obowiązywania porozumienia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, o wspólnym dofinansowaniu zadań związanych z likwidacją i unieszkodliwianiem wyrobów azbestowych z budynków prywatnych. Na realizację tego programu przewidziano ok. 5 mln złotych, w tym 2,5 mln zł przekazanych z NFOŚiGW.

Zawarta dwa lata temu umowa zakładała, że samorządy gminne, posiadające na swoim terenie zinwentaryzowane i objęte gminnym programem likwidacji azbestu obiekty zawierające odpady azbestowe, mogą na ich likwidację uzyskać – ze środków NFOŚiGW – dotację w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych. Pozostałe dofinansowanie pochodziło ze środków WFOŚiGW w formie preferencyjnej pożyczki, która w 40% mogła zostać umorzona bez konieczności przeznaczenia umorzonej kwoty na nowe zadanie proekologiczne.

W praktyce dawało to właścicielom domów prywatnym jedyną do tej pory szansę na sfinansowanie bezzwrotne, ze środków publicznych, w wysokości do 75% procent kosztów zdjęcia azbestu, transportu i jego unieszkodliwienia.

Prace te muszą zostać jednak wykonane przez firmę posiadającą odpowiednie zezwolenia na wykonywanie tego typu zadań, a występująca o dofinansowanie gmina powinna mieć zinwentaryzowane obiekty zawierające wyroby azbestowe oraz uchwalony Gminny Program Usuwania Azbestu.

Do tej pory z takiej możliwości w województwie śląskim skorzystało 12 gmin (Krupski Młyn, Łękawica, Mstów, Myszków, Olsztyn, Poręba, Rudziniec, Sośnicowice, Skoczów, Włodowice, Zbrosławice, Żarki). W sumie wydano na ten cel tylko 20 procent przewidywanej kwoty likwidując ok. 840 ton azbestu.

Większość gmin województwa śląskiego jednak dopiero jest w trakcie opracowywania planów i przeprowadzania na swych terenach inwentaryzacji obiektów z azbestem i wnioski o jego unieszkodliwienie złożyć będą mogły dopiero w przyszłym roku.

Dlatego po przedłużeniu okresu trwania umowy z NFOŚiGW wnioski o wspólne dofinansowanie tego rodzaju przedsięwzięć będą przyjmowane przez WFOŚiGW w Katowicach do końca lipca 2013 roku, a inwestycje zakończone być muszą do 31 października przyszłego roku.

Z terenu Polski, zgodnie z unijnymi dyrektywami, wszelkie wyroby zawierające azbest powinny być usunięte do 2033 roku. Oszacowano, że kosztować to będzie ok. 48 mld zł.

Dotychczas, dzięki środkom WFOŚiGW w Katowicach, udało się unieszkodliwić w woj. śląskim ponad 10 tys. ton azbestu, ale nadal ok. 150 tys. ton.

(eco)

  • Numer: 47 (1071)
  • Data wydania: 20.11.12