Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Zakręceni w glinie i wiklinie

20.11.2012 00:00 red

NĘDZA, ZAWADA KSIĄŻĘCA. 10 listopada w Zawadzie Książęcej odbyły się pierwsze warsztaty plecionkarskie w ramach projektu „Zakręceni w glinie i wiklinie”, koordynowanego przez Gminne Centrum Kultury w Nędzy. Przybyło ponad 30 uczestników zainteresowanych wikliniarstwem.

 

Zajęcia rozpoczęły się zabawami integracyjnymi, w których wzięły udział przedszkolaki i 80 latkowie. Potem trwały praktyczne zajęcia z wikliniarstwa pod okiem instruktorów ze stowarzyszenia Serfenta w Cieszynie. Byli jednak tacy, którzy sami dawali radę bez pomocy instruktorów.

Okazało się, że seniorzy z gminy pamiętają czasy, kiedy w Zawadzie Książęcej istniała koszykarnia, w której wielu z nich pracowało. Kilka osób widząc wiklinę, przypomniało sobie o swoim warsztacie i wyplotło rzeczy, o których inni uczestnicy będą mogli pomarzyć za trzy lub cztery miesiące.

Dla innych był to dopiero początek ich „wiklinowej wędrówki”. – Wkręciłam się w warsztaty. Nie wiedziałam, że z wikliny można robić tak wiele rzeczy. Jestem pewna, że albo zostanę jeszcze po warsztatach, albo zabiorę trochę wikliny do domu, bo złapałam tego bakcyla – powiedziała jedna z uczestniczek warsztatów.

Podczas warsztatów przypomniano również teorię pracy z wikliną. – Zastanawiałam się, jak będzie przebiegała praca w tak rozbitej wiekowo grupie. Patrząc na uczestników cieszyłam się z podjętej przez nas inicjatywy. Starsi uczą młodszych, młodsi szukają porad u starszych. Właśnie o to między innymi chodziło w projekcie, o integrację mieszkańców gminy. Jak widać pomysł się sprawdza – cieszy się dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Joanna Mużelak.

Druga odsłona warsztatów, na którą organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, odbędzie się 8 grudnia o godz. 11.00 w Zawadzie Książęcej. O akcji będziemy jeszcze pisać w naszej gazecie.

Wikliniarski projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w Akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Oprac. (woj)

 

  • Numer: 47 (1071)
  • Data wydania: 20.11.12