Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Dzieje spisane w dwóch językach

20.11.2012 00:00 red

O przeszłości Raciborszczyzny nie tylko dla znawców tematyki i fachowców z dziedziny historii.

Książka „Dzieje ziemi raciborskiej” – „Dějiny Ratibořska” jest już na rynku. Pozycja autorstwa dr. Norberta Miki, dyrektora G3 miała uroczystą promocję na Zamku Piastowskim.

Publikację wydano drukiem, staraniem wydawnictwa „Avalon” w Krakowie. Oprócz wersji polskiej, książka ukazała się również w języku czeskim pt. „Dějiny Ratibořska”. Jej recenzentami byli: prof. dr hab. Krzysztof Baczkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a także prof. dr hab. Antoni Barciak z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 25 października ten pierwszy, w trakcie spotkania promocyjnego na Zamku Piastowskim w Raciborzu, wygłosił laudację, doceniając rzetelność naukową, obiektywizm w prezentacji faktów i znakomite pióro pisarskie autora książki. Jak zauważył, publikacja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nie tylko znawców tematyki i fachowców z dziedziny historii, ale również zwykłych miłośników dziejów tej części Górnego Śląska.

Po laudacji głos zabrał autor książki, który przedstawił genezę jej powstania, ukazane na jej stronach treści, jak również fragment materiału ikonograficznego, którym została wzbogacona. Pomocna w tym okazała się prezentacja multimedialna.

Uczennice ubrane w stroje regionalne rozdały egzemplarze książki osobom, które pomogły autorowi w procesie tworzenia tejże publikacji. W trakcie spotkania promocyjnego głos zabrała Dorota Ploch, przewodnicząca Rady Rodziców G3, która podziękowała dyrektorowi szkoły za fachową pomoc  dydaktyczną, jaką jest dla uczniów książka „Dzieje ziemi raciborskiej” – „Dějiny Ratibořska”.

Książka ukazała się jako produkt finalny Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013, w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa – „Przekraczamy Granice”. Tytuł przedsięwzięcia: „Ziemia raciborska i opawska w historii”. Całkowite wydatki kwalifikowane wspomnianego tutaj projektu wynosiły 17 311,00 EUR. Środki pozyskano za pośrednictwem Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry – Euroregion Silesia. Z ramienia G3  za realizację przedsięwzięcia odpowiadała wicedyrektor placówki – Izabela Kubita.

red


Promowana publikacja liczy 276 stron i opatrzona została 816 przypisami. Zawiera także 287 wielobarwnych ilustracji i tabele statystyczne. Autor sięgał po zasoby rękopiśmienne aż 20 archiwów. Wykorzystał 157 źródeł drukowanych. Indeks postaci i nazw geograficznych wykonała Ewa Kuźnik, zaś projekt okładki – Katarzyna Galiczyńska i Bernard Wyrtki.

  • Numer: 47 (1071)
  • Data wydania: 20.11.12