Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Przegląd tygodnia

20.11.2012 00:00 red

Przegląd tygodnia.

 

Przy Opawskiej stanie galeria

19 listopada w wyniku zorganizowanego III publicznego przetargu ustnego nieograniczonego wyłoniony został nabywca nieruchomości położonej w Raciborzu przy ulicy Opawskiej. Działka o powierzchni 1,1614 ha znajdująca się obok supermarketu E. Leclerc (z pomnikiem Arki Bożka, parkingiem strzeżonym i boiskami) została sprzedana za nieco ponad 5,5 mln zł netto. Nabywcą nieruchomości zostali wspólnicy spółki cywilnej z siedzibą w Raciborzu. Magistrat nie podał danych nabywcy, uczyni to w ciągu 7 dni od daty rozstrzygnięcia przetargu. Nieznany jest też jeszcze termin spisania aktu notarialnego. Nieruchomość przeznaczona jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennnego miasta Racibórz pod zabudowę usługową o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. Ma tam powstać galeria handlowa.

Bosacka zamieni się w wąską dróżkę

Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje poważne zwężenia na ulicy Bosackiej. Pojawią się nowe wysepki, zniknie lewy pas. Prezydent Lenk zapowiada oficjalny protest w tej sprawie. ZDW w Katowicach poinformował o podpisaniu umowy z firmą, która ustawi na Bosackiej nowe znaki i wysepki-azyle, przez co zmieni się organizacja ruchu w tym rejonie. Ma to związek m.in. z powstaniem na Ostrogu nowej komendy policji, do której funkcjonariusze wjeżdżają skręcając przez podwójną ciągłą. Inwestycja wojewódzka ma kosztować 183 tys. zł i skończyć się do 5 grudnia.

Szczypińsk jak Wajda. Zrobił film o Wałęsie

Pasjonat kina i twórca filmów o tematyce lokalnej zaprezentował swoje nowe dzieło. Premiera odbyła się 17 listopada w szkole, której patronem są polscy nobliści.

Widownia zapełniła się do ostatniego miejsca. Stanowili ją uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 na Płoni. Pokaz odbył się z okazji corocznego święta placówki. – Ten film to lekcja historii – podkreślała przed seansem Katarzyna Polanowska, miejscowa nauczycielka, reżyser obrazu, który trwa 26 minut. Bohaterami filmu pt. „Zadanie domowe” jest czworo uczniów podstawówki. Mają napisać pracę na temat Lecha Wałęsy. Tymczesem młodzieży komuniści kojarzą się z komunią świętą, a ocet  jako jedyny towar w sklepie wywołuje salwy śmiechu. – W całym Tesco tylko ocet? – mówią z niedowierzaniem.

Kluczową rolę w „Zadaniu domowym” pełni Rademenes – kot, który był bohaterem serialu 7 życzeń, jednym z kultowych dla Adriana Szczypińskiego, który dorastał w PRL. – Bohaterowie nieoczekiwanie doświadczają magicznych wydarzeń, które przybliżają im nieznane dzieje z przeszłości, gdy rodziła się Solidarność – opowiada Adrian Szczypiński. W filmie o Lechu Wałęsie wprowadził elementy fantastyki i zastosował efekty specjalne. – Musiało wystarczyć nam 4 aktorów, jedno mieszkanie, no i kot. Na całość, czyli napisanie scenariusza, zdjęcia i montaż musiały nam wystarczyć dwa miesiące – mówił o realizacji filmu jego współtwórca. Szczypiński sam też wystąpił w podwójnej roli – jako ojciec głównego bohatera oraz głos kota Rademenesa. – Pojawiłem się na ekranie tylko dlatego, że z roli ojca zrezygnował nagle tato jednego z aktorów i musiałem załatać dziurę w obsadzie – wyjaśnia filmowiec. Obraz kończy się ścinkami z filmowej kuchni – na napisach końcowych umieszczono sceny, które się nie udały. Ten pokaz wywołał nie mniejszy aplauz widowni.

Gawlina powinien być świętym

Z okazji 120. rocznicy arcybiskupa Józefa Feliksa Gawliny w kościele farnym odprawiono 18 listopada okolicznościową mszę. Przyjechał biskup piński Antoni Dziemianko. Po nabożeństwie oficjele i wierni przeszli pod pomnik na Rynku i gdzie złożono wiązanki kwiatów. Kazanie wygłoszone w świątyni przez ks. Stanisława Juraszka zawierało sporo kontrowersji. Kapłan krytykował tzw. elytę czyli znane postaci m.in. piosenkarkę Marię Peszek i aktora Marka Kondrata za upowszechnianie antypatriotycznych postaw. Kazanie skończyło się oklaskami wiernych. Wartę przy postumencie pełnili funkcjonariusze straży granicznej oraz harcerze. Muzycy z orkiestry Plania odegrali hymn państwowy i melodie patriotyczne. – Arcybiskup Gawlina rozbudzał patriotyzm. Bierzmy za przykład wartości jakie reprezentował – mówił pod pomnikiem ksiądz dziekan Adam Rogalski. Ryszard Frączek, radny i współorganizator obchodów rocznicy urodzin Kapelana Wojska Polskiego przypomniał fakty z jego życia. – Był biskupem tułaczem, który nie miał miejsca na świecie. To przykład wielkiego patrioty. Syn ziemi raciborskiej zasługuje na wyniesienie na ołtarze – podsumował Ryszard Frączek.

WYDARZY SIĘ

Prezydent objeżdża dzielnice

Oto terminy kolejnych spotkań Mirosława Lenka z mieszkańcami. 20 listopada wybiera się do Studziennej. W tamtejszej SP5 spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00. W Ocicach będzie można posłuchać włodarza 29 listopada w szkole. Przyjdzie tam także na godz. 17.00. Przerwa w wizytach spowodowana jest udziałem prezydenta w posiedzeniach komisji i sesji rady miasta.

100 ofert pracy

28 listopada w Powiatowym Urzędzie Pracy odbędzie się drugi Jarmark Ofert Pracy. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z ofertami nie tylko z terenu powiatu raciborskiego. Przedstawi je kilka lokalnych firm oraz agencje zatrudnienia. Zaprezentowanych będzie ponad 100 ofert pracy. Jarmark Ofert Pracy zaplanowano w godz. od 10.00 do 13.00 w sali nr 24 i 25 (I piętro) w urzędzie przy ul. Klasztornej.

Koncert za darmo

W ramach festiwalu chóralnego Dni Cecyliańskie 24 listopada odbędzie się uroczysty koncert z udziałem artystów Filharmoni Rybnickiej im. Braci Szafranków. Na wiolonczeli zagra Łukasz Frant, a dyrygować będzie Siegfried Heinrich. W programie utwory Góreckiego, Schumana i Webera. Początek o godz. 19.30. Wstęp bezpłatny, ale obowiązują darmowe wejściówki dostępne w kasach RCK.

 

  • Numer: 47 (1071)
  • Data wydania: 20.11.12