Budownictwo mieszkaniowe atrakcyjniejsze niż usługi
KORNOWAC. Podczas październikowej sesji architekt urbanista Juliusz Korzeń przedstawił radnym studium uwarunkowań i kierunków przestrzennego zagospodarowania gminy Kornowac. Aktualnie studium wyłożone jest do publicznego wglądu, a mieszkańcy będą mogli do 5 grudnia składać wnioski sugerujące ewentualne zmiany. W grudniu uchwała w sprawie zatwierdzenia studium wejdzie pod obrady rady.
Studium jest dokumentem, który nie tylko ma obowiązek posiadać każda gmina, ale jest on niezbędny do opracowania aktualnych planów jej zagospodarowania przestrzennego.
Ponieważ poprzednie studium było mało aktualne, w ubiegłym roku podjęto decyzję o opracowaniu nowego dokumentu, łącznie z dokumentem pomocniczym, który zawiera prognozą oddziaływania na środowisko przyrodnicze.
W skali całej gminy zmiany są niewielkie w stosunku do poprzedniego studium. W niektórych miejscach nie zmienia się zasięg zabudowy, a jedynie funkcje, które w nowych planach zagospodarowania mogłyby się pojawić.
W dokumencie przewiduje się możliwość dodatkowej zabudowy terenów w Kobyli (m.in. przy ul. Leśnej i ul. Topolowej), w Łańcach (przy ul. Wojska Polskiego (za jednostką wojskową), pomiędzy ul. Grzybową, a ul. Kozłówki i przy ul. Szkolnej – do końca działek), w Rzuchowie (pomiędzy ul. Pszowską a ul. Karola Miarki) oraz w Pogrzebieniu (przy ul. Lipowej i za potokiem). W Kornowacu proponuje się natomiast zmienić m.in. zapis dotyczący terenów po dawnym PGR. Początkowo przeznaczone wyłącznie pod usługi, dziś planowane są pod zabudowę mieszkaniową ze stowarzyszeniem usług.
Po uchwaleniu przez radę nowe studium będzie podstawą do opracowania planów zagospodarowania przestrzennego, które staną się prawem miejscowym.
(ewa)
Najnowsze komentarze