Ekoserwis: Jak zdobyć pieniądze?
Zasady dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Katowicach przedsięwzięć proekologicznych w 2012 i 2013 roku były tematem konsultacji z przedstawicielami samorządów jakie odbyły się 16 października na wyjazdowym posiedzeniu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego w Brennej.
Uczestniczyła w nich Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Określając wysokość planowanej pomocy udzielonej przez Fundusz w bieżącym roku prezes Lenartowicz zapewniła, że będzie ona na zbliżona do rekordowego poziomu z ubiegłego roku, gdy Fundusz przeznaczył na wspieranie zadań z zakresu ochrony środowiska w regionie ok. pół miliarda zł. Od kilku lat obserwowana jest – mówiła prezes Lenartowicz – rosnąca tendencja wysokości udzielanej pomocy i to mimo zmniejszających się wpływów z tytułu opłat i kar za korzystanie ze środowiska. To efekt potrzeb w tym zakresie w regionie, rosnącej wśród samorządów lokalnych świadomości ekologicznej oraz sprawnego stosowania przez Fundusz, unikatowej w skali Europy, zwrotnej formy pomocy w postaci preferencyjnych i umarzalnych pożyczek.
Dużo pytań, zwłaszcza w kuluarach spotkania, dotyczyło szczegółów wprowadzonych w tym roku naborów terminowych i konkursowych na dofinansowanie proekologicznych inwestycji. Pozwalają one na wyłonienie spośród licznych wnioskodawców tych, którzy gwarantują uzyskanie najlepszych efektów ekologicznych. Ta nowa forma przyjmowania i weryfikacji wniosków wciąż jest doskonalona, a w kolejnych konkursach uwzględniane są uwagi po pierwszych doświadczeniach.
Samorządy gmin i powiatów są głównym beneficjentem Funduszu. W 2011 roku jednostki samorządu terytorialnego uzyskały wsparcie z Funduszu w wysokości ponad 210 mln zł. Stąd wiele wprowadzonych ostatnio ułatwień dla nich w sięganiu po wsparcie. Na przykład, jako jedyny w kraju katowicki Fundusz, udzielając wsparcia samorządom gminnym nie wymaga od nich zabezpieczeń pożyczek. Także wysokość umorzeń pożyczek, dla spełniających określone kryteria samorządów, jest o 5% wyższa niż dla innych. To m.in. efekt uwag i sugestii kierowanych do przedstawicieli Funduszu przez samorządowców podczas dorocznych konsultacji.
Od pięciu lat stałą praktyką jest konsultowanie zasad i kryteriów dofinansowania ze środków WFOŚiGW we wszystkich środowiskach samorządowych, branżowych oraz związanych z przedsiębiorcami. Wykorzystujemy te spotkania, by dostosowywać nasze regulaminy do aktualnych potrzeb i oczekiwań – mówiła prezes Lenartowicz. Dzięki temu Fundusz jest spostrzegany przez beneficjentów jak bliski partner dobrze rozumiejący potrzeby lokalnych społeczności. Podczas takich konsultacji mam często wrażenie, że działamy jak w jednej rodzinie w tym samym celu – polepszaniu ekologicznych warunków życia mieszkańców regionu – dodała G. Lenartowicz.
Duże zainteresowaniu samorządowców wzbudziła zwłaszcza informacja o zgłoszonym przez prezes Lenartowicz, podczas obrad sejmowej komisji ochrony środowiska, postulacie zmian legislacyjnych umożliwiających samorządom krajowych pozyskanie publicznych środków pomocowych przeznaczanych na inwestycji proekologiczne, tak jak unijnych. Pozwoliłoby to zwiększyć możliwość przyjmowania przez samorządy wsparcia oferowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
(eco)
Najnowsze komentarze