środa, 22 maja 2024

imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

RSS

DANY z zacięciem do niemieckiej piosenki

06.11.2012 00:00 red

Występuje na scenie od pięciu lat, lecz jej przygoda ze śpiewem zaczęła się znacznie wcześniej.

Daniela Gorgosch, której artystycznym pseudonimem jest DANY jest maturzystką I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu. Ma za sobą sześć lat szkoły muzycznej. Fani niemieckiej muzyki znają ją m.in. z występów w raciborskim MDK-u, z konkursów piosenki niemieckiej, audycji radia Mittendrin i występów z Toby z München. Wiele razy występowała na krajowych i zagranicznych  scenach. Jednak największym sukcesem i zaszczytem był występ na IV Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej we Wrocławiu. Trafiła tam dzięki zaproszeniu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce z siedzibą w Opolu. We Wrocławiu śpiewała na jednej scenie u boku gwiazdy niemieckich szlagierów Heino.

Skąd zainteresowanie niemiecką muzyką rozrywkową? – W domu słuchamy dużo takiej muzyki i pielęgnujemy niemiecką kulturę – odpowiada Daniela. Dom jest dla niej również najlepszym miejscem prób.

Pasję do języka dzieli wspólnie z matką Doris Gorgosch. – Pomimo tego, że się tu urodziłam to najpierw nauczyłam się języka niemieckiego, a w drugiej kolejności polskiego – uśmiecha się maturzystka. Perfekcyjna znajomość języków pozwoliła jej zostać moderatorką Dnia Kultury Niemieckiej w Katowicach.

Daniela przyznaje, że na scenie czuje się jak ryba w wodzie. – Stres odczuwam jedynie przed występem. Kiedy wychodzę przed publiczność czuję się jak w domu, to czysta przyjemność – wyjaśnia. Największą satysfakcje dają jej oklaski i bisy, którymi nagradza ją publiczność. – Cieszę się, że mogę tak ludziom umilić czas – dodaje.

Pomimo talentu, który pielęgnuje solistka, są jeszcze inne plany na przyszłość. Daniela zamierza podjąć studia i to edukacja stoi obecnie na pierwszym miejscu. W trakcie nauki nadal chciałaby jednak występować. Nie wiadomo czy wystarczy wtedy czasu na kolejne wyjazdy za granicę, gdzie poznali już talent raciborzanki. Na razie jednak wokalistka zaprasza na swój najbliższy koncert, 10 listopada w Łanach, gdzie wystąpi z okazji obchodów święta św. Marcina. My trzymamy kciuki i życzymy przyszłej studentce sukcesów.

(woj)

  • Numer: 45 (1069)
  • Data wydania: 06.11.12