Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Kącik ZUS

09.10.2012 00:00 OQL

Kącik ZUS

Byłam na wcześniejszej emeryturze, w tym miesiącu skończę 60 lat. Czy żeby otrzymać emeryturę muszę składać jakiś wniosek, czy ZUS z urzędu naliczy mi ją?

Maria z Godowa

Czytelniczka powinna wystąpić do organu rentowego ze stosownym wnioskiem. Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. nabywają prawo do powszechnej emerytury, na tzw. nowych zasadach, określonych w art. 24-26a ustawy emerytalnej. Jej wysokość jest ustalana w oparciu o zwaloryzowany kapitał początkowy oraz zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego od 1999 r. Wymagany wiek do uzyskania tego świadczenia wynosi odpowiednio – dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn – 65 lat.

Jestem na rencie, ale chciałbym otworzyć działalność gospodarczą. Czy obowiązują mnie jakieś limity zarobków?

Marian z Chałupek

Każdy rencista pobierający świadczenie z tytułu niezdolności do pracy i jednocześnie prowadzący działalność gospodarczą musi pamiętać o obowiązujących go progach dochodowych. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą za przychód, od którego uzależnione jest prawo do świadczenia, przyjmuje się kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Nie ma znaczenia faktyczny przychód uzyskiwany z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Każdy świadczeniobiorca jest zobligowany do końca lutego każdego roku poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w roku ubiegłym, a osoby prowadzące działalność gospodarczą o kwocie stanowiącej podstawę wymiaru składek.

Jestem na emeryturze i części renty wypadkowej, która kończy mi się w grudniu. Czy w związku z tym zostanę wezwany na komisję lekarską? Czy renta zostanie mi odebrana, jeśli się na nią nie stawię? Mam obcięte palce, więc inwalidztwo nie mija.

Stały Czytelnik

Na trzy miesiące przed ustąpieniem prawa do świadczenia zostanie Pan poinformowany o konieczności złożenia wniosku o ustalenie dalszego prawa do renty wypadkowej. Do wniosku powinno być dołączone zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską jest osoba ubiegająca się o rentę, wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku oraz posiadana dokumentacja medyczna. ZUS będzie mógł ustalić dalsze prawo do renty, jeżeli lekarz orzecznik ZUS stwierdzi, że niezdolność do pracy uzasadniające prawo do renty wypadkowej w dalszym ciągu istnieje.

Beata Kopczyńska, Rzecznik prasowy Oddział ZUS w Rybniku

  • Numer: 41 (1065)
  • Data wydania: 09.10.12