środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Przegląd tygodnia

09.10.2012 00:00 OQL

Przegląd tygodnia

 

Studia na lodzie

Na raciborskiej PWSZ będą studiować hokeiści. Uczelnia zawarła stosowne porozumienie z przedstawicielami związku sportowego. List intencyjny podpisano 1 października. To kolejne partnerstwo wyższej szkoły.

Starosta funduje

Spośród 41 wniosków o stypendium starosty wyłoniono podania 3 żaków. Oto najzdolniejsi: Adam Ploszka – Uniwersytet Warszawski, Dawid Pikuła – Politechnika Opolska, Aldona Ploszka – Uniwersytet Medyczny w Łodzi. 8 nie spełniało warunków fundatora, a najważniejszym kryterium branym pod uwagę w ocenie były uzyskane nagrody i wyróżnienia w konkursach. W ubiegłym roku stypendium otrzymało 9 studentów, a w 2010 r. – 10. Stypendium w łącznej kwocie 4000 zł będzie wypłacane miesięczne (po 500 zł) w okresie od listopada do czerwca 2013 r.

Zmieniła się w blondynkę

Marzena Korzonek pracuje nad debiutancką płytą „33 i pół”, która ukaże się pod koniec listopada. – Praca nad nią uświadomiła mi, jak ważny jest czas dla siebie, poznanie swoich potrzeb, pozwolenie sobie na poznawanie, przeżywanie, dotknięcie tego, co dla nas istotne – mówi o albumie raciborska wokalistka.

Mleczarnia oficjalnie kupiona

1 października firma Zott Polska Sp. z  o.o. podpisała umowę końcową kupna zakładu produkcyjnego od Raciborskiej Spółdzielni Mleczarskiej. – Zyskując nowy zakład wzbogacamy nasze portflio o nowe, atrakcyjne produkty – twierdzi Ewelina Czuczman z firmy Zott.

Zbiornik na prostej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował, iż wydał postanowienie dla przedsięwzięcia pod nazwą „Zbiornik Przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze”. Na tej podstawie Wojewoda Śląski może wydać pozwolenie na budowę zbiornika co znaczy, że wszelkie uzgodnienia środowiskowe zostały wydane i droga do budowy tego zbiornika jest otwarta. O decyzji poinformował poseł PO Henryk Siedlaczek. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2013 rok.

Promują trzeźwy umysł

Zakończono pierwszy etap kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Wśród laureatów znalazło się grono uczniów raciborskich szkół: Beata Bugiel SP 18, Anna Tomczyk SP Nr 13, Mikołaj Hanslik Gimnazjum nr 3, Agata Goździk SP 18, Szymon Peikert SP 18, Emilia Karpowicz Zespół Szkół Specjalnych. 4 października w urzędzie miasta Ludmiła Nowacka, zastępca prezydenta oraz Iwona Trzeciakowska, naczelnik wydziału społecznego wręczyły laureatom nagrody rzeczowe.

Animatorzy świętowali

Po 1800 zł nagrody otrzymali Animatorzy Kultury wyróżnieni przez prezydenta Lenka: Jolanta Sienkiewicz bibliotekarka z Ostroga, Stanisław Biel organizator Gwiazdki Serc, Wiesław Grąziowski artysta plastyk, Marek Mansz instruktor RCK, znany z organizacji Festiwali Średniowiecznych oraz Andrzej Rosół dyrygent, popularyzator muzyki poważnej. W uroczystości wręczeń wprowadzono nowość – każdą z postaci przedstawiono w krótkim filmie – prezentacje wykonała RTK.

Wydarzy się

Lubaszenko przyjeżdża do RCK

W piątek odbędzie się dodatkowe przedstawienie sztuki „Single i Remiksy” z Anną Muchą i Weroniką Książkiewicz w reżyserii Olafa Lubaszenki. RCK odpowiedział na zainteresowanie widzów, bo na pierwszym spektaklu większość miejsc będzie zajęta przez nauczycieli, którzy świętują 12 października Dzień Edukacji Narodowej.

Mniejszości bogactwem regionu czy kością niezgody?

To tytuł debaty publicznej, jaka zostanie podjęta 18 października w Starostwie Powiatowym. Gościem będzie dr Tomasz Wicherkiewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, ceniony językoznawca. Rozpoczęcie o godz. 17.00.

O dzieciach dla dorosłych

VII Raciborskie Seminarium Pedagogiczne pt. Dziecko w dobie przemian cywilizacyjnych odbywać będzie się 10 i 11 października w DK Strzecha i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Wykład pt. Praktykowanie wartości jako warunek mądrego i dobrego życia wygłosi Elżbieta Olszewska z Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Wygraj Ipada

Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Marcinkiewicz, PKP S.A. oraz PKP LHS Sp. z o.o. ogłaszają konkurs TERAZ TWOJA KOLEJ. Jest adresowany do osób w wieku 16 – 25 lat i polega na stworzeniu modelu gry edukacyjnej związanej tematycznie z koleją. Najlepsze projekty zostaną nagrodzone (wyjazd studyjny do Brukseli, ipad, laptop). Do 26 października można składać pomysły i prace indywidualne na adres biura poselskiego: 44-200 Rybnik, Rynek 1, z dopiskiem Konkurs „Teraz Twoja Kolej!”.

 

  • Numer: 41 (1065)
  • Data wydania: 09.10.12