Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Przegląd tygodnia

02.10.2012 00:00 red

Przegląd tygodnia.

Czeski film o naszej ziemi

Radny Artur Wierzbicki zareklamował na sesji powiatowej film dokumentalny o ziemi raciborskiej. Był emitowany w miniony weekend przez telewizje – czeską CT2 i TVP Wrocław. Jest dostępny na stronie internetowej http://hranicebezhranic.cz/?jazyk=pl. Zamieszczono tam dwie wersje językowe filmu.

Najmłodsi organiści

Ostatnim koncertem w ramach Jubileuszowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im.Henryka Klai był występ uczniów i absolwentów klasy organów Elżbiety Włosek-Żurawieckiej z raciborskiej i rybnickiej szkoły muzycznej, z towarzyszeniem solistów na innych instrumentach i udziałem chóru Dominanta oraz solistki Marii Zientek (sopran). Odbył się w kościele św. Jana na Ostrogu. Niedzielny koncert  miał charakter podsumowujący dorobek artystyczny festiwalu. Połączono go z wystawą zdjęć zrobionych na przestrzeni 25 edycji.

Minister sypnie z rezerwy

Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu otrzymał dodatkowe środki Funduszu Pracy z Rezerwy Ministra na staże – na okres do 4 miesięcy, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy i szkolenia indywidualne. Są dostępne w pokojach nr  17, 18 i 19 ( I piętro) urzędu przy ul. Klasztornej 6.

Grali razem 7. raz

Środowiskowa impreza organizowana przez stowarzyszenie Podaj Rękę udowadnia od lat, że niepełnosprawni chętnie integrują się z resztą społeczeństwa. Tegoroczną edycję wyróżnił test wiedzy na temat dziejów i współczesności Raciborza. Komisja, której przewodniczyła Małgorzata Rother-Burek przepytała uczestników – polityków i społeczników miejskich. Zabrakło zapowiadanych starosty Hajduka i posła Siedlaczka, ale wystąpił Mirosław Lenk, radny miejski Witold Ostrowicz i były kandydat na prezydenta miasta Piotr Klima. Rywalizował też lewicowy działacz polityczny i sportowy Janusz Gałązka. Nagrodą był bukiet kwiatów. – W poprzednich edycjach stawialiśmy na zawody sportowe, nasi politycy grali już we wszystko. W tym roku postanowiliśmy sprawdzić ich wiedzę – powiedział organizator Jerzy Wiśniewski. I frekwencja uczestników ze strony samorządowców znacznie spadła...

Wydarzy się Wspomnienie o AK

Akademia z okazji 70. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową oraz 73. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbędzie się 3 października w Gimnazjum nr 5. Początek o godz. 12.45.

Warto wiedzieć więcej!

ZUS zaprasza na Dni Ubezpieczonego od 8 do 12 października. W inspektoracie w Raciborzu odbywać się będzie akcja edukacyjno-aktywizacyjna dla zainteresowanych swoją przyszłą emeryturą, wpływającymi składkami na ubezpieczenie społeczne, zasadami oskładkowania działalności gospodarczej oraz możliwością kontaktu z ZUS drogą elektroniczną. Zaprezentowana też będzie funkcjonalność Platformy Usług Elektronicznych.

Urodziny Kubusia Puchatka

Raciborska Biblioteka organizuje 86. Urodziny Kubusia Puchatka. Przyjęcie odbędzie się 12 października o godz. 16.00 w Oddziale dla Dzieci przy ul. Kasprowicza 12. Na imprezie urodzinowej i wspólnej zabawie z solenizantem oczekiwane są dzieci w wieku od 5 do 8 lat. Zaproszenia można odebrać w placówkach MiPBP.

Jarmark Kwiatów

14 października (niedziela) w godzinach 11.00 – 15.00 na Zamku Piastowskim planowany jest I Zamkowy Jarmark Kwiatów, Roślin Ozdobnych i Sadzonek. Udział w imprezie jest bezpłatny. Organizatorzy chcą zaprezentować firmy, które zajmują się uprawą i hodowlą kwiatów i sadzonek, tak by mieszkańcy powiatu mieli nie tylko możliwość zakupu okazów, ale również zapoznania się z ofertą  i zaopatrzenia w materiały promocyjne. Kontakt tel. 32 414 02 33 (Edyta Mludek).

Przeszkolą rolników

„Edukacja ekologiczna w gospodarstwie rolnym, w tym nowe techniki sprzedaży” to tytuł szkolenia dla rolników, na które zaprasza Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Odbędzie się ono 19 października na Zamku Piastowskim. Wśród poruszanych tematów będą m.in.: zagospodarowanie ścieków z domu i zagrody zgodnie z obowiązującym prawodawstwem oraz sprzedaż bezpośrednia z gospodarstw rolnych.

Wojsko się promuje

Konferencja naukowa pt. „WOJSKO POLSKIE – SŁUŻBA i TECHNIKA” zorganizowana będzie 15 października przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Rybniku i Centrum Zaawansowanych Technologii Bezpieczeństwa i Obronności Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Celem jest promocja ochotniczych form służby wojskowej, w tym Narodowych Sił Rezerwowych.

Po raz jedenasty wręczono medale księdza prałata Stefana Pieczki, uroczystość odbyła się 30 września w RCK. Oto wyróżnieni

  • Aleksandra i Stanisław Gamrotowie: Lekarze, małżeństwo absolwentów Śląskiej Akademii Medycznej; ona lekarz chorób wewnętrznych, on chirurg, ordynator w szpitalu. Jego pasjonuje piłka nożna, jest działaczem sportowym w RTP Unia. Zdobyli razem szczyt Kilimandżaro.
  • Tadeusz Szczygielski: Rocznik 1937. W 1945 r. z rodzicami przesiedlony z Kresów do powiatu głubczyckiego. Tutejszy komendant, brał udział w gaszeniu największych pożarów na Śląsku. Za 40-letnią pracę odznaczony Krzyżem Kawalerskim. – Św. Florian był moim natchnieniem i opiekunem w pracy – podkreśla. Przez 19 lat był kościelnym w parafii WNMP. Wzruszony, dziękował żonie: tygodniami mnie nie było w domu jak wyjeżdżałem do akcji. Za to jej Bóg zapłać.
  • Brygida Tomala: Urodzona w Raciborzu, wychowana w Babicach; związana całe życie z muzyką, ma dwa dyplomy katowickiej Akademii Muzycznej; organistka, dyrygent. – Czuję się zaszczycona, wracam z koncertu. Są nagrody jak złote lwy czy niedźwiedzie, ale za tą nagrodą stoi konkretna osoba. To zobowiązuje i inspiruje – powiedziała.

  • Numer: 40 (1064)
  • Data wydania: 02.10.12